Takřka královsky výhodné podmínky, které v Česku v minulosti platily v oblasti výstavby solárních elektráren, způsobily, že se naše republika stala evropským solárním obrem. Už loni ale vláda schválila tzv. Národní akční plán, podle něhož se přírůstek solárních panelů v zemi razantně utlumí. Česko se tak za pár let stane solárním trpaslíkem. Informaci uveřejnil server Aktuálně.cz

Předhoní nás skoro každý

To, že do rozvoje solárních elektráren investují výrazněji státy z jihu Evropy, asi nikoho nepřekvapí, přece jen mají toho sluníčka do roka víc. Brzy nás ovšem předhoní i státy, v nichž panují mnohem horší přírodní podmínky, např. Nizozemí. Tamní vláda naplánovala roční přírůstek 3,8 megawattů na osobu, zatímco v Česku to je méně než 0,4 megawattů.

„Srovnáme-li plánované roční přírůstky instalovaného výkonu fotovoltaických elektráren, lze pozorovat, že státy s lepšími klimatickými podmínkami obvykle plánují rychlejší rozvoj fotovoltaiky," uvedl Bronislav Bechník z Czech RE Agency. "Ovšem i státy s výrazně horšími podmínkami plánují roční přírůstek na osobu o řád vyšší než Česká republika," dodal.

Máme splněno do roku 2020

Vláda připravila také návrh zákona o obnovitelných zdrojích v němž je řečeno, že zdroje, u nichž je ke 30 dubnu daného roku dosaženo hranice předpokládaného nově instalovaného výkonu, nedostanou v roce následujícím žádnou finanční podporu. Pokude se na celou problematiku podíváme z tohoto úhlu pohledu, pak je třeba říci, že „solárníci" mají s podporou utrum až do roku 2020.

 

zdroj: parlamentnilisty.cz