Z Česka bude atomová velmoc. Stát do 50 let počítá s desítkou jaderných elektráren

12.09.2011 12:04

Nový návrh Státní energetické koncepce Česka v sobě zahrnuje tři cesty, kterými by se stál měl v dalších padesáti letech ubírat. Dvě verze počítají s prolomením limitů těžby hnědého uhlí. Všechny varianty ale počítají s masivním nárůstem výroby jaderné elektřiny.

Jaderná elektrárna Dukovany

Z Česka se do padesáti let stane atomová velmoc až s desítkou nových jaderných elektráren. Počítá s tím první návrh Státní energetické koncepce z dílny ministerstva průmyslu a obchodu, který mají HN k dispozici.

Pokud by Česko plán koncepce dodrželo, země by fungovala na jaderné elektřině nejméně z 80 procent. Předčilo by tím současné evropské jaderné velmoci jako je Francie nebo dnes Německo.

Návrh přichází několik měsíců po havárii japonské jaderné elektrárny Fukušima, na jejímž základě se Německo rozhodlo v následujících deseti letech úplně odstoupit od jaderné energie.

„Konečný návrh mám předložit vládě teprve na konci letošního roku. Nyní vznikají jednotlivé pracovní verze eventuálních scénářů, které se opírají o dopady do HDP a mezinárodní konkurenceschopnosti,“ řekl HN ministr průmyslu Martin Kocourek.

 

Česko čeká masivní růst výroby jaderné elektřiny

Koncepce počítá se třemi cestami, kudy se má česká energetika ubírat. Dvě verze počítají s prolomením limitů těžby hnědého uhlí. Návrh zároveň apeluje na rozvoj centrálního zásobování teplem. Kocourek již dříve prohlásil, že bude přesvědčovat vládu, aby se rozhodla pro verzi s prolomením limitů těžby.

Všechny varianty však počítají s masivním nárůstem výroby jaderné elektřiny. Ze současných dvaceti terawatthodin by se množství energie podle návrhu mělo postupně zvýšit nejméně pětkrát. Koncepce přitom počítá se spotřebou elektřiny kolem osmdesáti terawatthodin. Česko by tak vyrábělo až dvojnásobek toho, co spotřebuje.

Kocourek tvrdí, že nadbytek by se využíval k nabíjení elektromobilů, které by

Čtenáři diskutují

Zdenek: Naši energetičtí experti jsou asi jediní, kteří pochopili nezbytnost atomove energie. Snižování spotřeby zářivkami a energetickou náročností spotřebičů znamená úspory v řádu procent. Naopak lze počítat s výrazným nárůstem např. u elektromobilů. Takže v podstatě k žádným úsporám nebude docházet a atomová energie je možná jediným východiskem.

Mnozí analytici však považuí koncepci za nerealistickou. „Spoléhat na jádro jako na naprosto zásadní energetický zdroj je chybné,“ říká například analytik firmy ENA Jiří Gavor.

Podle zdroje obeznámeného s tvorbou koncepce se elektřina z elektráren využije také pro export do zahraničí. „Pokud bychom nechtěli, aby se energie exportovala, tak nebudeme chtít, aby tady jaderné elektrárny stály,“ uvedl zdroj.

Skončí v Česku výroba elektřiny z obnovitelných zdrojů? Více o novém návrhu Státní energetické koncepce ČR se dočtete ve čtvrtečním vydání Hospodářských novin.

Zdroj: ihned.cz

 

 

 

Zpět