Výkupní ceny solární energie klesnou

08.12.2009 15:48

Výkupní ceny elektřiny vyrobené ve sluněčních elektrárnách od příštího roku klesnou. Energetický regulační úřad (ERÚ) snížil sazbu za megawatthodinu z menších elektráren uvedených do provozu v příštím roce o téměř pět procent, což je maximum, které mu dovoluje zákon.Cena tak klesne na úroveň 12 250 koruny za megawatthodinu. U elektráren s výkonem nad 30 kW se pak sazba sníží na 12 150 korun. I tak však provoz solárních elektrárenzůstane výnosným byznysem. Tržní cena elektřiny se pohybuje kolem dvou tisíc korun za jednu megawatthodinu.

ERÚ systém podpory slunečních elektráren už dříve kritizoval. Vadí mu hlavně nepoměrně vyšší podpora energie vyráběné ze slunce proti ostatním zeleným zdrojům. Výkupní ceny elektřiny z fotovoltaiky jsou navíc garantované na 15 let, přičemž díky současným technologiím je v některých případech návratnost investice už pouhých pět let. Technologický vývoj snížil cenu fotovoltaických panelů o víc než 40 procent.

Investoři v energetice před současnou situací samozřejmě nezavírají oči a počet slunečních elektráren v Česku se raketově zvyšuje. Z loňských 40 megawattů se výkon slunečních elektráren zvýšil na dosavadních letošních 109 megawattů. Investoři přitom stále plánují stovky nových projektů. Za pár let by se tak podpora solární energetiky státu notně prodražila a odrazilo by se to i v cenách elektřiny. Vláda schválila novelu zákona o podpoře výroby elektřiny z obnovitelných zdrojů energie, která se zejména týká snížení podpory výroby elektřiny ze slunečních zdrojů. Novela zákona umožní ERÚ od roku 2011 snížit výkupní ceny z fotovoltaiky o více než pět procent. Nyní může úřad meziročně snížit výkupní cenu maximálně o pět procent.

Zpět