Výkupní ceny pro rok 2012

03.11.2011 10:59

Datum: 03. 11. 2011 | Zdroj: SolarniNovinky.cz

Výkupní ceny za elektřinu ze stávajících solárních zdrojů v příštím roce vzrostou o dvě procenta. Pro nové solární elektrárny dojde v roce 2012 k poklesu výkupních cen o cca 20%. Vyplývá to z návrhu cenového rozhodnutí Energetického regulačního úřadu (ERÚ).

Zvýšení se týká i solárních elektráren, na které letos dopadlo prudké snížení výkupních cen, nevztahuje se naopak na bioplyn a biomasu. Podle ERÚ je změna v souladu s vyhláškou, která počítá s dvouprocentním zvýšením kvůli vývoji cen průmyslových výrobců.

"Vyplývá to ze zákona, podle kterého je nutné výkupní ceny měnit v souladu s indexem cen průmyslových výrobců. U nich je rozpětí mezi dvěma až čtyřmi procenty a my jsme rozhodli o minimálním navýšení dvou procent," sdělila mluvčí ERÚ Jarmila Lehnerová.

Vysoké výkupní ceny v loňském roce způsobily náhlý rozvoj solárních elektráren, což se však následně projevilo zdražením elektřiny. ERÚ proto rozhodl o snížení cen pro solární zdroje o více než polovinu, aby negativní vliv fotovoltaiky na ceny elektřiny omezil. V letošním roce se rozvoj solárních elektráren v podstatě zastavil a ERÚ zvyšuje výkupní ceny pro stávající solární elektrárny jen o stanované minimum.

Pro provozovatele elektráren, kteří své zdroje stihli zprovoznit až letos, je to zanedbatelná cenová kompenzace. Kdyby své elektrárny zprovoznili ještě do konce roku 2010, měli by nárok na zhruba dvojnásobné ceny.

Solární zdroje s instalovaným výkonem nad 100 kilowatt, které letos zahájily provoz, tak budou v příštím roce prodávat elektřinu za 5610 korun na megawatthodinu místo letošních 5500 Kč/MWh. Malé solární elektrárny do 30 kW budou prodávat elektřinu za 7650 Kč/MWh místo letošních 7500 Kč/MWh.

Podle Lehnerové je nutné spojit zvýšení výkupních cen s indexem průmyslových cen také proto, aby byla zachována předpokládaná návratnost investic do solárních elektráren. Zvýšení výkupních cen se netýká biomasy a bioplynu, protože u těchto zdrojů jsou jiné palivové náklady.

Podle cenového návrhu dojde u nových solárních instalací, uvedených do provozu v roce 2012, k poklesu výkupních cen o cca 20 -22% , což dokumentuje níže uvedená tabulka:

 

Zpět