Výkon solárních elektráren letos roste velmi pomalu

16.06.2011 11:11

 

Praha - Počet elektráren od začátku letošního roku do června vzrostl o 63 kusů. Za celý loňský rok vzniklo téměř 7000 instalací.

Instalovaný výkon solárních elektráren v letošním roce roste oproti loňsku jen velmi pozvolna. Výkon elektráren, na které Energetický regulační úřad (ERÚ) vydal licence, se od počátku letošního roku do konce května zvýšil o necelých 13 megawatt na 1965 MW. Za loňský rok se přitom výkon fotovoltaických zdrojů zvýšil více než čtyřnásobně na 1953 MW. Investoři v letošním roce upouští od svých projektů kvůli nižší finanční podpoře.

Regulátor předpokládal, že zájem o připojení solárních elektráren bude na začátku letošního roku pokračovat alespoň do března, kdy stát zastavil veškerou podporu nově postaveným velkým instalacím. "Nakonec nastal jiný vývoj, než jsme čekali. Všichni se snažili připojit do konce loňského roku," řekl místopředseda ERÚ Blahoslav Němeček. Od ledna se výkupní ceny za elektřinu ze stávajících fotovoltaických elektráren snížily na zhruba polovinu.

Elektráren je víc

Počet elektráren od začátku letošního roku do června vzrostl o 63 kusů. Za celý loňský rok vzniklo téměř 7000 instalací.

Výroba elektřiny ze slunce je však letos o poznání vyšší než loni. Od ledna do konce letošního dubna solární elektrárny vyrobily 600 gigawatthodin elektřiny. Loni za stejné období činila jejich produkce 124 GWh.

Elektřina vyrobená ze slunce při přepočtu na čtyřměsíční období tvoří zhruba dvě procenta celkové tuzemské výroby. Při slunečném počasí během dne solární elektrárny podle ERÚ mohou pokrýt i více než deset procent spotřeby elektřiny v Česku.

Ve dne elektřiny přebývá

"Kvůli fotovoltaice je ve dne přebytek elektřiny v soustavě," uvedl Němeček. Přenosovou soustavu ale podle něj nestálý výkon slunečních zdrojů zvládá. "Soustava je na to připravena a schopna výkon vstřebat," dodal. Provozovatel soustavy každý den nastavuje mix podpůrných služeb pro vykrytí nestálého výkonu solárních elektráren.

 

zdroj: denik.cz
 

Zpět