Vláda zaspala. Energetický regulátor se ocitl bez šéfa.

08.07.2011 09:04

 

Role předsedy ERÚ je specifická. Jeho kompetence jsou nepřevoditelné například v cenových rozhodnutích či v udělování výjimek.

 
Premiér Petr Nečas otázku nového předsedy ERÚ zatím na program vlády nezařadil. Důvodů může být hned několik.

Kabinet Petra Nečase, který uplynulé měsíce neustále řešil koaliční krizi, tudíž neměl čas rozhodovat o koncepčních otázkách, vyrobil další ostudu. Vláda na svém posledním červnovém zasedání překvapivě nerozhodla o novém předsedovi Energetického regulačního úřadu (ERÚ). Důvod? Koaliční politici prý dosud nevědí, na základě jakého zákona by měl být nový šéf ERÚ jmenován.

Jak je to možné? Vždyť koaliční politici již dávno věděli, že předsedovi ERÚ Josefu Fiřtovi 4. července končí mandát. Čili ERÚ již několik dnů nemá šéfa, jehož kompetence jsou nepřevoditelné. Je to problém, protože do jmenování nového předsedy nemůže ERÚ dělat rozhodnutí, jež spadají do výhradní kompetence šéfa úřadu jako například rozhodnutí cenová či udělení výjimek.

 

Podle vládních zdrojů ČESKÉ POZICE nebyl nový předseda regulačního úřadu zvolen i proto, že Věci veřejné chtějí o obsazení této důležité funkce také spolurozhodovat.

Hledá se někdo imunní?

„Nový předseda ERÚ nebyl zvolen, protože paralelně jde do účinnosti novela energetického zákona. A aby nenastaly zmatky, vláda chce mít jistotu v tom, podle které platné novely bude tento post obsazen,“ sdělil ČESKÉ POZICI ministr průmyslu a obchodu Martin Kocourek. Podle dosud platného zákona má šéfa ERÚ jmenovat vláda na pět let. Novela energetického zákona, na jejímž základě předsedu jmenuje na šest let podle návrhu vlády prezident republiky, začne platit zhruba za šest týdnů. Měla platit od začátku března, jenže senátoři ji schválili až před několika týdny a prezident Václav Klaus ji podepsal až 29. června.

„Premiér tento bod zatím nezařadil na jednání vlády, to je fakt, ale pozadí tohoto rozhodnutí přesně neznám. Nezdá se mi, že je to kvůli ambici Věcí veřejných ovlivnit personální změny v čele ERÚ. Spíše se hledá někdo, kdo bude imunní vůči různým zájmům energetických firem,“ sdělil ČESKÉ POZICI člen vlády, který si nepřál být jmenován.

Pravda je, že někteří politici kritizovali Josefa Fiřta, že jeho úřad nezvládl rozmach fotovoltaických elektráren a že včas před jeho důsledky vládu nevaroval. Fiřt odmítá, že by šel těmto investorům na ruku. Podle něj regulátor na problém se solárními zdroji a jejich dotacemi dlouho upozorňoval, neměl však prý oporu v legislativě, aby situaci změnil.

Práce jen pro experty

Problém je, že ERÚ není ministerstvo dopravy. Do čela úřadu nemůže být podle politické dohody dosazen jen tak někdo, například z časopisu Pražan. „Problematika ERÚ je složitá a externí pracovník by nebyl schopen se do ní rychle dostat,“ tvrdí Josef Fiřt, který úřad řídil od roku 2004. To znamená, že vláda musí jeho nástupce najít z řad nynějších členů vedení ERÚ. „Pokud to bude nutné a budu osloven, jsem ještě připraven nějaký čas sloužit,“ dodal Fiřt.

Jenže to vypadá tak, že vláda o jeho služby zájem neměla. Sám Fiřt by na tento post preferoval místopředsedu ERÚ Blahoslava Němečka. Avšak názory tohoto zkušeného a odborně velice erudovaného mladého úředníka se nemusí všem vládním politikům zamlouvat. Pokud se politici a právníci neshodnou na správném postupu, hrozí, že ERÚ nebude mít předsedu ještě dlouho.

Zdroj: ceskapozice.cz

Zpět