V energetice dojde k zásadnímu zlomu. Vládní energetická koncepce neodpovídá realitě

05.10.2011 17:58

Datum: 04. 10. 2011 | Zdroj: SolarniNovinky.cz

Václav Bartuška, bývalý studentský vůdce, zastává pozici energetického velvyslance České republiky a vládního zmocněnce pro dostavbu Temelína. Ještě nedávno byl neochvějným zastáncem jaderného rozvoje a jako hlavní důvod uváděl export elektřiny jako zdroj příštího bohatství naší země.

Po bližším seznámení se se stavem současné světové jaderné energetiky Václav Bartuška poskytl deníku E15 pozoruhodný rozhovor, ve kterém relativizuje jak platné vládní záměry, tak svoje vlastní nátory, staré pouze několik měsíců.

Pokud jeho slova z rozhovoru pro E15 shrneme, pak nám vycházejí tyto zásadní problémy rozvoje jaderné energetiky:

- V energetice během příštích 15 - 30 let dojde k zásadnímu zlomu, jakmile se zlevní technologie skladování elektřiny

- Fotovoltaika na domech bude mít smysl

- Prozatím není možné věřit v jadernou renezanci

- Jadernou elektrárnu nového typu zatím nikdo nepostavil a projekty nabírají zpoždění. - Elektřina z Temelína nebude na vývoz

- Nikdo neví, kde jsou slabá místa výstavby elektrárny nového typu

- Bez spuštění referenčního reaktoru ČEZ nemůže vybrat dodavatele

Zdá se, že energetický zmocněnec Václav Bartuška prozřel a vidí v orientaci ve zvýraznění podílu čeké jaderné elektřiny stejná rizika, na která dlouhodobě poukazují příznivci obnovitelných zdrojův Česku i zahraničí.

Doufejme, že jeho rozhovor pro E15 není posledním rozhovorem, který z pozice vládního zmocněnce pro energetiku poskytl. Václav Bartuška totiž nepřímo označil energetickou koncepci MPO za blábol, který je v rozporu s finančními, technologickými i rozumovými požadavky na budoucí rozvoj české energetiky.

 

Zpět