Ústavní soud k návrhu solárníků: Máte tam chybu

16.06.2011 11:08

 

Překvapivá komplikace nastala z hlediska solárních investorů u Ústavního soudu (ÚS), u nějž už zhruba čtvrt roku leží senátorský návrh na zrušení několika zákonů. Především toho, který letos v lednu uvedl v život 26procentní odvod z fotovoltaiky a jehož by se solární byznysmeni rádi co nejdříve zbavili.

Návrh na zrušení zákonů, který pro senátory vypracovala advokátní kancelář Jana Kalvody, obsahoval pochybení, kvůli němuž hrozilo, že by jej ÚS mohl odmítnout. ČESKÉ POZICI to sdělil generální sekretář ÚS Tomáš Langášek.

 

Malá, ale zásadní nepřesnost

Konkrétně šlo o nepřesnou formulaci takzvaného petitu, klíčové části podání obsahující návrh, jak by měl ÚS ve věci rozhodnout. V této situaci je obvyklé jej formulovat jako požadavek, aby ÚS rozhodl tak, že se ustanovení konkrétního zákona ruší vyhlášením nálezu ve Sbírce zákonů. A právě zde byla malá, i když zásadní nepřesnost.

ÚS vyzval advokátní kancelář Jana Kalvody, aby návrh přeformulovala, což učinila

„Stručně řečeno, petit napadal novelu, namísto aby v souladu s ustálenou judikaturou ÚS napadal přímo novelizovaná ustanovení,“ sdělil ČESKÉ POZICI Tomáš Langášek. Podle něho by neodstranění této vady mohlo vést až k odmítnutí celého návrhu, což se už v podobných případech v minulosti stalo.

ÚS proto vyzval advokátní kancelář Jana Kalvody, aby návrh přeformulovala, což podle Tomáše Langáška skutečně učinila. „Zda se podařilo vytčenou vadu odstranit, nemohu v tuto chvíli říci. Svůj názor mám, ale osobní přesvědčení generálního sekretáře, tedy úředníka, pochopitelně není pro rozhodování soudu relevantní. To bude předmětem posouzení soudkyně zpravodajky, která o tom jistě bude plénum informovat. Případně přijde do pléna s návrhem nějakého procesního úkonu,“ dodal Tomáš Langášek.

„Nový“ návrh přišel do Brna k ÚS na začátku června a nyní se jím zabývá soudkyně zpravodajka, v tomto případě Ivana Janů. Návrh si sice ponechá spisovou značku i pořadí ve „frontě“ ostatních podání, která ÚS došla, ale kvůli nutnému doplnění se jeho projednávání o něco zdrží. Řízení totiž dle Tomáše Langáška začalo fakticky probíhat zhruba před týdnem.

ČESKÁ POZICE požádala o vyjádření také advokátní kancelář Jana Kalvody. „Věc není tak dramatická. Jde o zcela běžný postup. Asistentka příslušného ústavního soudce nás pouze vyzvala k odstranění formálních vad textu návrhu, který byl jinak bez obsahových připomínek přijat k projednání Ústavním soudem,“ sdělila Iva Duchoňová z kanceláře Jana Kalvody.

 

zdroj: ceskapozice.cz

Zpět