ŠVÝCARSKÁ vláda chce KONEC JÁDRA do roku 2034

26.05.2011 09:26

Švýcarská vláda se rozhodla pro odstoupení od jaderné energetiky: ve Švýcarsku se podle jejího rozhodnutí nemají stavět žádné nové jaderné elektrárny. Stávající (4/5) jaderné elektrárny vláda ale nechce odpojit předčasně.

Ministryně energetiky Doris Leuthard mluvila o "historickém dni". Vláda toto rozhodnutí neudělala snadno, řekla médiím v Bernu. Pečlivě zvážila klady a zápory jaderné energie.

Rozhodující pro rozhodnutí vlády bylo podle ministryně nejen riziko atomu ale také jeho cena. Zbytkové riziko se manifestovalo ve Fukušimě, řekla ministryně energetiky. "Museli jsme zvážit, zda s tímto rizikem chceme žít v hustě osídleném Švýcarsku".

A navíc jaderná energie se stále prodražuje, zatímco ceny obnovitelných energií klesají. Tím se postupně znehodnocuje relativní výhoda atomové energie. Z těchto důvodů se vláda rozhodla pro postupný ústup od jádra.

Žádné konkrétní datum
Vláda nestanovila přesný termín: Reaktory mají běžet tak dlouho, dokud jsou bezpečné. A zda jsou, má rozhodnout úřad jaderné bezpečnosti. Je věcí odborníků a nikoliv politiků, aby stanovili bezpečnostní limity, řekla ministryně energetiky.

Kdy atomová elektrárna dosáhne limitu životnosti, závisí podle ministryně nikoliv na posledním místě, kolik do ní provozovatel chce ještě investovat. Vláda vychází z doby životnosti 50 let. Když to vyžaduje bezpečnost, může být reaktor odstaven dříve. "Může to být ale také 60 let".

 

Za předpokladu 50-leté životnosti by byla odstavena Beznau I v roce 2019. Beznau II a Mühleberg by následovaly v roce 2022, Gösgen 2029 a Leibstadt 2034. Zelení navrhují referendum k ukončení v roce 2029, SP požadují schválení zákazu parlamentem do roku 2025.
 

 

zdroj: solarninovinky.cz

Zpět