Sto solárních firem žádá po státu odškodné za miliardy

10.10.2011 14:10

Praha - Bezmála rok poté, co vláda a Parlament zdanily solární proud a zrušily další výhody pro fotovoltaické elektrárny, se na stát obrátilo už zhruba sto domácích a zahraničních investorů, kteří požadují finanční kompenzaci.

Pokud firmy ve sporu se státem uspějí, mohl by rozpočet zchudnout o miliardy korun.

Ministerstvo financí si však takovou variantu nepřipouští. "Domníváme se, že naše právní pozice zůstává pevná," řekl Aktuálně.cz Michal Žurovec z tiskového oddělení ministerstva.

Zároveň ale ví, že situace může dospět až k arbitrážím. "Riziko arbitráží nemůžeme vyloučit," uvedl úředník tiskového odboru.

Firmy vyčítají státu, že radikálně změnil podmínky pro podnikání ve fotovoltaice v době, kdy už investovaly velké peníze, o které teď přicházejí. Vláda odhaduje, že jen na dodatečném zdanění solární elektřiny vybere ročně více než čtyři miliardy korun.

Odškodnění žádá 20 zahraničních investorů

Michal Žurovec uvedl, že ze stovky žadatelů o odškodnění je 20 zahraničních investorů, kteří zahájili spor podle mezinárodních dohod o podpoře a ochraně investic. "Je to postup, který za jistých podmínek vede až k mezinárodní arbitráži," řekl Žurovec.

Ministerstvo eviduje například podání podle německo-české, lucembursko-české, holandsko-české nebo britsko-české smlouvy o ochraně investic.

"Paralelně jsou nároky vzneseny i podle mnohostranné mezinárodní smlouvy, tedy Úmluvy k Energetické chartě," dodal Žurovec.

 

 

Jednáme o smírném řešení

Žádný ze sporů - mezinárodních i českých - zatím nebyl ukončen. Spíše se očekává, že většina z nich nakonec skončí právě u soudu, respektive u arbitráže.

"Mezinárodní spory se momentálně nacházejí ve stadiu vyjednávání o možnosti smírného řešení. Česká podání zatím vyhodnocujeme," konstatuje ministerský mluvčí Žurovec.

Dodal, že některá jednání se zahraničními investory se uskutečnila v létě, další se momentálně připravují.

V případě českých investorů ministerstvo financí v současnosti tato podání analyzuje a rozhoduje o dalším postupu.

Firma žádá téměř 26 milionů

Kromě odškodnění za zpětné zdanění solárního proudu požadují investoři kompenzaci také za to, že kvůli vyhlášenému stop-stavu nebyla jejich elektrárna připojena do sítě, anebo za to, že stát od letošního roku zrušil podporu pro takzvané ostrovní systémy, v nichž výrobci nedodávají proud do sítě, ale spotřebovávají ho sami.

Redakce Aktuálně.cz má k dispozici jedno podání od firmy, která provozuje tři ostrovní systémy. Žádost o odškodnění ve výši bezmála 26 milionů korun podala na ministerstvo financí minulý týden prostřednictvím advokátní kanceláře Šikola a partneři.

Firma se opírá o znalecký posudek společnosti Bohemia Experts, která vypočítala škodu na 25 898 000 korun. Částku chce vyplatit do půl roku, jinak se obrátí na soud.

"Pokud se Česká republika domnívá, že poškozenému vznikla škoda v částce nižší, než jakou poškozený nyní uplatňuje, nechť se Česká republika obrátí na poškozeného za účelem dalšího jednání," uvádí se v podání.

Další žádosti o odškodnění jsou na cestě

Sto investorů, kteří žádají po státu odškodnění za retroaktivní opatření ve fotovoltaice, není konečné číslo. Jen advokátní kancelář Šikola a partneři chystá další žádosti.

 

"Ještě tento týden odešleme ministerstvu financí další dvě podání od majitelů rodinných domů, kteří si nechali namontovat malé solární elektrárny na střechu a provozují je v ostrovním režimu. Požadují řádově stovky tisíc korun," řekl Aktuálně.cz Pavel Doucha z této kanceláře.

Také ministerstvo financí připouští, že další žádosti ještě přibudou. "Není možné provést kvalifikovaný odhad, nicméně nelze vyloučit, že některé subjekty ještě přibudou," konstatoval Michal Žurovec z tiskového oddělení ministerstva financí.


Zdroj: aktualne.cz

Zpět