Státu hrozí arbitráže za čtyřicet miliard, hájit ho budou cizinci

25.07.2011 10:51

 

Česku hrozí přes osmdesát arbitráží. Zahraniční vlastníci solárních elektráren se totiž bouří, že zavedením srážkové daně na příjmy z prodeje této energie stát neochránil jejich investice. A už začínají posílat žaloby. Česko chystá tým expertů, kteří jej mají zastupovat - bez výběrového řízení.
Panely solární elektrárny ve Voděradech. Ilustrační foto
Panely solární elektrárny ve Voděradech. Ilustrační foto | foto: Radek Kalhous, MF DNES

Ministerstvo financí zrovna seznam elitních právníků dokončuje. Zahraniční vlastníci českých fotovoltaických elektráren poslali už více než 80 žalob. Tato podání předcházejí arbitrážím, ve kterých se hraje až o 40 miliard korun.

"Tým právníků by měl vzniknout nejpozději do čtyř týdnů. U prvních podání totiž vyprší lhůty pro smírčí řešení už v průběhu léta, a pokud nedojde k dohodě, budou arbitrážní tribunály ustanoveny v září," uvedl Radek Šnábl, poradce ministra financí, který má sestavení expertní skupiny na starosti.

Radek Šnábl
 

Sám Šnábl v minulosti vedl mezinárodněprávní odbor, který řídil miliardové arbitráže, na funkci však předloni rezignoval poté, co se ukázalo, že byl podmínečně odsouzen za daňový podvod z konce devadesátých let.

Radek Šnábl má ve výběru lidí do ministerského týmu jasno. Měl by být složen především z právníků, kteří Česko v minulosti už v arbitrážích zastupovali a neměli by být z jedné advokátní kanceláře.

Skupina, která bude koordinovat práci na arbitrážích, má mít tři až pět lidí a drtivou většinu z nich by měli představovat zahraniční experti. Šnábl chce oslovit dva odborníky na mezinárodní právo z univerzity v Cambridge – Zacharyho Douglase a Jamese Crowforda – a dva právníky z mezinárodní kanceláře Squire Sanders & Dempsey Davida Alexandera a Stephena Anwaye.

"Jediný Čech, kterého bych do týmu chtěl, je Karolína Horáková, která v minulosti pomáhala Douglasovi při zastupování Česka," uvedl Šnábl. Horáková je partnerkou českého zastoupení advokátní kanceláře Weil, Gotshal & Manges, kterou vede Karel Muzikář, úspěšný právník a člověk, jenž má blízko k ODS.

Právě tato firma patří mezi skupinu státem preferovaných advokátních kanceláří, jež získávají stamilionové zakázky – její pracovníci se například podíleli na úspěšném zastupování Česka v arbitráži s nizozemskou společností Investmart, jež přišla o své investice kvůli pádu Union banky.

Kvůli riziku prodlení nemusí být výběrové řízení vypsáno

Šnábl, za jehož působení Česko vyhrálo od roku 2006 osm arbitráží, má ve výběru spolupracovníků naprosto volnou ruku. Díky výjimce ze zákona o zadávání veřejných zakázek totiž nemusí v případech, kdy hrozí riziko z prodlení, vypisovat výběrové řízení na dodavatele služeb.

A právě hrozba blížících se arbitráží podle Šnábla legitimizuje využití této výjimky. To posvětil jak antimonopolní úřad, tak minulý týden vláda.

Opozice ovšem tento přístup kritizuje. Podle místopředsedy ČSSD Lubomíra Zaorálka vláda svým rozhodnutím chybovala a umožnila vznik situace, kdy "není jasné, jaký spolek bude hájit miliardy státu". Narážel tím na fakt, že Šnáblův tým bude mít mimo jiné volné ruce v najímání dalších právníků.

Rozpočet, který Česko na solární arbitráže vyhradí, není prozatím stanoven, Šnábl však tvrdí, že jeden spor vyjde stát na 40 až 60 milionů korun. Velká část těchto prostředků připadne na související advokátní služby. Celkem by tak stát mohl zaplatit jen na procesních nákladech bezmála pět miliard korun. To by však musely před tribunál dospět všechny dosavadní žaloby a to není pravděpodobné.

zdroj: idnes.cz
Zpět