Státní překážka pro zelený proud: Nedostane se do sítě

20.06.2011 09:27

 

Praha - Až dosud platilo, že proud ze slunečních či větrných elektráren měl zajištěn bezproblémový přístup do sítě. Distribuční firmy byly povinné zelenou elektřinu přednostně vykupovat.

Návrh nového zákona o obnovitelných zdrojích energie (nově zákon o podporovaných zdrojích energie) z dílny ministerstva průmyslu ovšem tuto roky zavedenou praxi výrazně mění.

Předloha, kterou v pátek sněmovna hladce schválila v prvním čtení, ovšem předpokládá, že napříště budou mít naprostou jistotu odkoupení jejich proudu pouze nové fotovoltaické elektrárny či větrníky do výkonu 100 kilowattů.
 

Větším novým zdrojům - třeba slunečním elektrárnám na střeše výrobní haly, nákupního centra nebo větší zemědělské usedlosti -zákon přikazuje pracovat v režimu takzvaného zeleného bonusu, kde budou provozovatel elektrárny nucen najít si na trhu odběratele, který od něj proud koupí. S vědomím, že se mu to nemusí podařit.

Co je zelený bonus

 

  • Nyní existují dvě formy podpory obnovitelných zdrojů: pevná výkupní cena a zelený bonus.
  • Pevnou výkupní cenu má například většina provozovatelů solárních panelů. Dává jim jistotu, že za každou kilowatthodinu dostanou pevně stanovenou částku.
  • Provozovatel obnovitelného zdroje se ovšem může i dohodnout s obchodníkem s elektřinou, že od něj za určitou sumu jím výrobený ekologický proud odkoupí. Od státu pak provozovatal obnovitelného zdroje dostane navíc příspěvek ve formě zeleného bonusu, který je o něco nižší než pevná výkupní cena.
  • Nově budou muset do režimu zeleného bonusu jít všichni majitelé zelených zdrojů, jejichž výkon přesahuje 100 kilowattů.

 

 

"Je to naprosto proti smyslu obnovitelných zdrojů," řekl Aktuálně.cz Pavel Doucha z advokátní kanceláře Šikola a partneři, která zastupuje Českou průmyslovou fotovoltaickou asociaci. 
 

ČSSD se marně pokusila zákon vrátit

Nové paragrafy vadí i opoziční ČSSD, jejíž někteří poslanci se marně pokoušeli přesvědčit koaliční většinu, že je zapotřebí vládní návrh zákona vrátit k přepracování.

"Zákon narušuje záruku odběru elektřiny z obnovitelných zdrojů, což by ve svém důsledku mohlo vést k tomu, že elektřina z těchto zdrojů se vůbec nemusí dostat do sítě," řekl Aktuálně.cz sociálnědemokratický poslanec Václav Zemek, podle něhož navrhovaný zákon narušuje jistotu podnikatelského prostředí.

"Předkládaný zákon o podpoře energie z obnovitelných zdrojů by se spíš měl jmenovat zákon o nepodpoře," prohlásil Zemek při projednávání návrhu na páteční sněmovní schůzi.

Utahování zeleného šroubu

Tím, že ministerstvo průmyslu a vláda chtějí výrazně ztížit možnost podnikatelů dodávat čistý proud do sítě, pokračuje trend výrazně limitující obnovitelné zdroje. Kabinet ho nastartoval poté, co stát nezvládnul rozvoj fotovoltaiky.

FotogaleriePokus o osvícení ministra průmyslu Kocourka

 

Vláda například od nového roku zrušila podporu těm, kteří si vyrábějí solární proud pro sebe. Stále platí stop-stav pro připojování nových větrných či solárních elektráren do sítě, byť by šlo třeba jen o pár panelů na střeše domu.

Pavel Doucha z advokátní kanceláře Šikola a partneři připomněl, že v Německu, které patří mezi světové lídry v obnovitelných zdrojích, platí zákon, podle něhož jsou distributoři povinni odebírat veškerou zelenou elektřinu.

 

"Nevím, proč by to tak nemohlo být i u nás," řekl Aktuálně.cz Doucha.

Optimalizace podle Kocourka

Ministr průmyslu a obchodu Martin Kocourek z ODS ovšem poslancům při projednávání návrhu zákona o podporovaných zdrojích energie tvrdil, že "záruka připojení bude pořád zachována v dosavadním rozsahu, a to za předpokladu, že budou splněny podmínky připojení".

 

zdroj: aktualne.cz

Zároveň ovšem uvedl, že je nutné při ekologických zdrojů dosáhnout optimalizace, která povede především ke "nížení nákladů na podporu výroby energie z obnovitelných zdrojů a snížení nákladů na provozování elektrizační soustavy" kvůli nárůstu ekologických elektráren.

Zpět