Společnost SSI představí nový typ solárního panelu. Vyrobí až dvojnásobek eletřiny

06.06.2011 09:32

 

Japonská společnost Smart Solar International (SSI) na veletrhu InterSolar 2011 v Mnichově představí nový druh solárního panelu. Tento panel dokáže vyrobit dvojnásobné množství elektřiny než dosud používaná zařízení podobné velikosti. Kromě elektřiny bude vyrábět i teplo. Informuje o tom agentura AFP.

Zvýšení výrobní schopnosti dosáhl vývojový tým SSI konstrukčním specifikem – panel je totiž tvořen několika pláty hliníkových zrcadel, které se během dne pomalu otáčejí za sluncem. Tato zrcadla pak odrážejí paprsky na solární článek, umístěný kousek nad nimi.

V porovnání se stávajícími panely má navíc být o něco levnější. Snížení ceny bylo zas dosaženo novou skladbou materiálu, v níž se nevyužívá tolik silikonu, jako v běžném typu panelů.

Panel SSI dále vybaven systémem, který zabraňuje jeho přehřátí tak, že v určitou chvíli zmírní výkon generátoru. Nevyužitá energie se přitom mění na teplo, které lze využít k ohřevu vody.

„Z jednoho zařízení dostanete obojí – teplo i elektřinu,“ řekl francouzské agentuře AFP Takaši Tomita, profesor z Tokijské univerzity, jež vede zároveň výzkumy využití sluneční energie pro různé firmy. Současně přislíbil podporu „razantní technologické inovaci“, která by měla do roku 2020 snížit cenu sluneční energie na třetinu současné a do roku 2030 až na šestinu.

Výroba nového typu panelů by měla být zahájena v srpnu. V říjnu počítá společnost s instalací prvních kusů. Nejpozději od roku 2014 by potom chtěla zařízení vyvážet do celého světa.

„Velká poptávka je už dnes v jihovýchodní Asii,“ uvedl Tomita. „Stále roste a poroste i v budoucnu,“ doložil s tím, že Vietnam či Thajsko nemohou, na rozdíl od Indonésie či Bruneje, využívat vlastí ropu a plyn.

Evropské veřejnosti bude nový druh solárního panelu představen na veletrhu Intersolar v německém Mnichově tento týden. Smart Solar International zde vůbec poprvé odhalí jeho parabolickou verzi.
 

 

 

zdroj: solarninovinky.cz

Zpět