Spáčil (CZEPHO): Nový Zákon o podporovaných zdrojích je nutný

26.08.2011 16:34

Datum: 26. 08. 2011 | Zdroj: SolarniNovinky.cz

Aleš Spáčil, Prezident České průmyslové fotovoltaická asociace (CZEPHO) komentoval postoj asociace k novému zákonu, jenž brzy nahradí stávající zákon o podpoře OZE.

Spáčil tvrdí: „Nový Zákon o podporovaných zdrojích je nutný. Všichni to víme - vědí to neziskovky, ví to ministerstvo, ví to Parlament a vědí to koneckonců i všichni energetici. Teď se ale "láme chleba" v tom JAK zákon má vypadat“.

Nový zákon připravilo Ministerstvo průmyslu a obchodu (MPO) – nejspíše ve spolupráci s experty ČEZu. Tento zákon je nekoncepční a zásadně ohrožuje nejen rozvoj nových instalací obnovitelných zdrojů (OZE) v České republice, ale i provoz stávajících zdrojů. Naopak nahrává velkým energetickým firmám a znesnadňuje fungování malým a středním podnikům.

Spáčil dále dodává: „Hned od počátku bylo zřejmé, že se do něj musí výrazně zasáhnout, aby fungoval jako stimulační prostředek pro rozvoj moderní energetiky a ne její "stopka". Každá z českých Asociací, které mají na srdci rozvoj Obnovitelných zdrojů energie připravila svou sérii prioritních změn. Pak jsme si sedli dohromady a vznikly z toho návrhy, které už nás druhým desetiletím 21.století dokáží "protáhnout".

"Pokud jde o fotovoltaiku tak naše hlavní priorita je, aby zákonná úprava nepracovala pro účely přiznání podpory s předem daným stropem instalací. Věnujeme se dále intenzivně podpoře ostrovních systémů a stojíme o to, aby v zákoně neexistovala pevná maximální částka pro systém výkupních cen“, uzavírá Spáčil.

 

Zpět