Solární podnikatelé odvrátili krach útěkem na Slovensko

01.08.2011 19:09

 

Pro desítky českých solárních podnikatelů se stalo Slovensko zemí, která je zachránila před krachem a milionovými dluhy.

Když česká vláda a úřady nezvládly rozvoj fotovoltaiky, rozhodly se radikálně snížit výhodné výkupní ceny solárního proudu a zastavit připojování nových panelů. Tím dostaly spoustu firem do pasti.

Měly sice postavené solární parky, ale i kdyby začaly vyrobený proud prodávat, investice by se jim nikdy nevrátila.

Na Slovensku ovšem podpora trvala až do června, a tak se mnozí solární podnikatelé upnuli k jedinému cíli: rozmontovat sluneční elektrárny a přestěhovat o stovky kilometrů dál na východ.

 

Za hranicemi, v zemi někdejšího federálního partnera, skončily i tmavě modré panely rodinné firmy Solar HK. Ta už loni postavila fotovoltaický park na okraji Hradce Králové. Jenže elektrárna za zhruba 140 milionů korun v Česku nikdy nevyrobila ani jednu kilowatthodinu.

Osud visel na kabelu dlouhém 1,5 metru

Firma se ani po dlouhých měsících nedočkala toho, že by ji ČEZ Distribuce připojil do sítě, byť k tomu stačil jen 1,5 metrů dlouhý kabel. A tak se firma, která si vzala desítky milionů korun půjčku od banky, rozhodla zachránit, co se dalo. Prodala panely jiné české společnosti, která přestěhovala elektrárnu na Slovensko.

Prodali jsme to pod cenou, ale byla to pro nás jediná šance," řekl Aktuálně.cz spolumajitel firmy, který si nepřál být jmenován kvůli tomu, že většina veřejnosti má solární podnikatele takřka za lupiče.

Dodal, že peníze z prodeje panelů dostala banka, které tak zaplatili aspoň část úvěru. Vlastní prostředky, které do projektu vložili, se jim už ovšem nevrátí.

Za tři týdny byly panely pryč

Spolumajitel firmy uvedl, že stovky fotovoltaických panelů zmizely za pouhé tři týdny. "Už je připojená na Slovensku. Ale kde přesně, to už šlo mimo nás, o to jsme se nezajímali," řekl.

Parcela, kde solární park u Hradce stál, je nyní prázdný. A kdo nevěděl, že tam ještě nedávno stála sluneční elektrárna, nepoznal by to. Firma teď nabízí pozemek k pronájmu.

Solární elektrárna

Postavený, ale nikdy nespuštěný solární park na okraji Hradce Králové.Autor: Solar HKvětší obrázek »

Po práci v zahraničí pokukují i české montážní firmy, které po dvouletých "zlatých časech" najednou přišly o práci. V Česku se totiž stavba nových parků zastavila, což platí i pro malé solární elektrárny na střechách domů.

"Jednám o zakázkách na střešní instalace na Slovensku," řekl už dříve Aktuálně.cz Aleš Hradecký ze společnosti Solarinvest-Greenenergy. Na slovenský trh se soustředí i zavedená společnost Conergy a další firmy

Žaloby na stát

Spoustu solárních podnikatelů přitom žalují, nebo chtějí žalovat stát kvůli tomu, že zpětně změnil podmínky pro podnikání ve fotovoltaice.

O miliony se chtějí soudit firmy z domova i ze zahraničí, které zde mohutně investovaly. Ministr financí Miroslav Kalousek se dokonce obává, že by případné prohrané arbitrážní spory mohly ohrozit finanční stabilitu Česka.

"V příštích dnech a týdnech lze očekávat snahu o zahájení velkého množství arbitrážních žalob," uvádí se v Kalouskově zprávě, kterou v červnu projednal Nečasův kabinet.

Panely míří také do Bulharska či Itálie

Slovensko není jedinou zemí, kam čeští solární podnikatelé míří se svými projekty. Mezi další perspektivní země patří například Bulharsko nebo Itálie.

Podle informací Aktuálně.cz se do Bulharska přestěhovala třeba elektrárna o výkonu okolo jedné megawatty, která původně stála u Českých Budějovic.

zdroj: aktualne.cz

Zpět