Solární panely vyjdou Česko draho

03.05.2011 09:54

 

Investoři do solárních elektráren chystají frontální útok na státní pokladnu. Jen za první tři měsíce totiž museli odvést kvůli nové šestadvacetiprocentní dani asi miliardu korun a chtějí je zpátky. „Pokud se investoři nebudou bránit, tak jen za první tři měsíce platnosti daně přijdou zhruba o miliardu korun,“ potvrdil Luděk Šikola, který jako advokát zastupuje Českou fotovoltaickou průmyslovou asociaci.

O své peníze se začnou hlásit stovky investorů. „Už teď vím o desítkách případů a každou chvíli jich přibývá,“ přiblížil právník s tím, že nyní je nejvyšší čas takzvanou solární daň na státu vymáhat.

Chceme náhrady

Vláda chce na solární dani vybrat celkem asi 12 miliard korun. Tento záměr však stát může přijít dráž než 12 miliard. Investoři se totiž nechtějí domáhat jen těchto peněz, ale budou požadovat i další náklady. „Například peníze, které museli vložit do elektrárny, nebo zvýšené požadavky banky,“ upřesnil Šikola.

Právní pozici investorů přitom považuje za velmi dobrou. „Porušení zásad ústavního pořádku je tak zjevné, že stát bude své opatření v podobě solární daně obhajovat jen velmi těžko,“ doplnil právník.

Blíží se arbitráže

„O žalobách u českých soudů jsme zatím nebyli informováni,“ uvedl mluvčí ministerstva financí Jakub Haas. Ví už ovšem o mezinárodních arbitrážích na ochranu investic, které nedávno kvůli solární dani zahájili zahraniční investoři.

Pokud by ve sporech uspěli, český stát by musel vyplatit další miliardy korun. „Jedná se o ústavně konformní opatření. Podle nás nejsou v právu,“ komentoval hrozící arbitráže mluvčí.

Těmto drahým sporům s nejistým výsledkem se chtěla vyhnout skupina senátorů, proto v březnu dodatečnou daň ze solární energie napadla u Ústavního soudu. Podle právníka Šikoly by však investoři neměli čekat na rozhodnutí ústavních soudců. „Úspěch senátorské stížnosti nezajistí do rozhodnutí soudu vrácení již odvedené daně. Verdikt ruší zákony pouze do budoucna od vynesení nálezu. Investoři tak mohou zbytečně přijít o miliony korun. Ústavní soud totiž rozhodne až za několik měsíců,“ vysvětluje Šikola.

Přišla panika

Zájem o výstavbu solárních elektráren byl zahájen po přijetí zákona o podpoře výroby energií z obnovitelných zdrojů za vlády sociálnědemokratického premiéra Stanislava Grosse.

V následujících letech jejich počet prudce rostl, načež loni nad tímto vývojem zavládla panika. Parlament proto ke konci loňského roku schválil novelu, s jejíž pomocí měla být překotná výstavba solárních elektráren zbrzděna. Součástí změn byla i nyní investory kritizovaná solární daň.

 

 

zdroj: denik.cz

Zpět