Solární letadlo úspěšně dokončilo první mezinárodní let

03.06.2011 19:58

 

Letoun Solar Impulse, poháněný pouze solární energií, letěl ze Švýcarska do Belgie, kde po 13 hodinovém letu přistál na bruselském mezinárodním letišti. Pilot a spoluzakladatel projektu André Borschberg minulý týden úspěšně absolvoval se Solar Impulse první mezinárodní let.

Na zemi se k Borschbergovi připojil partner projektu, Bertrand Piccard. Oba jsou v Bruselu, aby evropským institucím představili svoji průkopnickou vizi nepřetržitého létání.

„Solar Impulse má za cíl, aby letadlo dokázalo letět dnem i nocí s pilotem na palubě a to bez paliva, bez benzínu, jen na solární energii," uvedl ředitel Solar Impulse Bertrand Piccard.

Piccard si vysloužil letecké zásluhy, když jako průkopník přeletěl v roce 1999 kolem světa v horkovzdušném balónu. Cestování letadlem bez paliva je tedy pro něj jen dalším přirozeným krokem.

„Myslím si, že tou nejpodstatnější ukázkou technologie, která slouží životnímu prostředí, je létat bez jakéhokoliv paliva... Věřím v sílu průkopnického ducha. Průkopnický duch je o tom, jak vypadnout z pohodlí, jak uniknout jistotám, jak uniknout dogmatům, archetypům, obvyklým předpokladům, abychom přijali otazníky, pochybnosti, neznámo," prohlásil Bertrand Piccard.

A Solar Impulse je právě to, co nová teritoria mapuje. Letoun ustanovil světový rekord 8. července 2010 svým 26 hodinovým non-stop letem bez použití paliva.

„Je to letadlo, které je hodně velké, velmi lehké, cítí každý pohyb atmosféry, takže musíte letět s přírodou, musíte ten pohyb následovat. Stejně jako vidíte ptáky nad sebou, jak plachtí, je to tak trochu stejný pocit. Neletí se proti přírodě. Řekl bych, že pro mě je tohle také velmi důležité poselství, symbolické poselství, protože dnes máme tendenci být od přírody dost odděleni, myslím tím lidi a přírodu. Je důležité cítit, že jste součástí přírody a ne od ní odloučeni," dodal André Borschberg.

Letoun byl v Bruselu vystaven až do 29. května. Poté se Solar Impulse objeví jako zvláštní host na pařížské letecké show v Le Bourget a to od 22. do 26. června

 

zdroj: solarninovinky.cz

Zpět