Solární energie bude v Belgii pohánět vlaky

08.07.2011 09:08

Datum: 08. 07. 2011 | Zdroj: SolarniNovinky.cz

Společnost Enfinity umístila 16 000 solární panelů střechu tunelu na rychlodráze z Paříže do Amsterdamu. Budou dodávat energii pro nádraží v Antverpách a belgickou železniční síť. Díky této solární konstrukci dojde ke snížení emisí oxidu uhličitého ročně až o 2400 tun.

Enfinity in Belgium has completed the Antwerp solar rail tunnel

Tunel se solárními panely by měl dodat elektřinu pro 4000 vlaků.Stavba o délce 3,6 kilometru stála 15,6 milionu eur (377 milionu korun) a poblíž Antverp zahrnuje 16 tisíc solárních panelů, které tvoří celkovou plochu 50 tisíce čtverečních metrů – tedy asi osmi fotbalových hřišť. Panely vytvoří 3300 megawatthodin elektřiny za rok, což má údajně dodat elektřinu pro až 4000 projíždějících vlaků za rok.

Dvě míle dlouhý tunel původně vznikl kvůli ochraně zbytků původního lesa, které by jinak musely být z bezpečnostních důvodů vykáceny. První „zelený vlak“, který mohl využít přirozeně nashromážděné energie, vyrazil sluneční rourou v pondělí 6. června.

Podle mluvčího Frederika Sacreho ze společnosti Infrabel, která trať provozuje, bude elektřina využívána i k napájení traťové infrastruktury, osvětlení a semaforů.

„Díky zde vytvořené energii můžeme eliminovat zbytečné ztráty energií během přepravy,“ tvrdí Steven De Tollenaere, ředitel energetické společnosti Enfinity, která usiluje o úspory zdrojů a ochranu životního prostředí. Firma by tento koncept ráda přenesla i do USA a jiných zemí, poněvadž solární hangáry považuje za ideální místa pro dobíjení trakce.

Zástupci belgické společnosti Enfinity, která panely instalovala, si chválí, že jde o perfektní způsob, jak snížit uhlíkovou stopu. Střecha tunelu, na které jsou panely namontovány, totiž nemá prý žádné ekonomické využití. Navíc od nápadu po realizaci neuběhl ani rok, zejména prý proto, že solární panely na takovém místě nikomu nevadí.

Bohužel Enfinity prý musela odložit další projekty ve Velké Británii. Důvodem je připravovaná změna pravidel dotací na velké solární projekty, která v praxi znamená nižší návratnost pro investora. Britská vláda totiž tvrdí, že solární technologie jsou příliš drahé. Náklady za poslední dva tři roky klesly na polovinu.
 

Zpět