Senátor Horník: Za solární boom nesou vinu politici

04.03.2011 11:39

 

První politik, který veřejně přiznal odpovědnost za boom solárních elektráren, byl Senátor Jan Horník ve čtvrtečních Dvaceti minutách Radiožurnálu.

Horník dále uvedl následující: "Byla to chyba dvou předchozích vlád - Topolánkovy a Fišerovy. Energetický regulační úřad je varoval, že to bude rána, ale oni s tím nic neudělali." Politici prý situaci neohlídali. Potrestáni budou teď všichni ostatní občané ČR- zaplatí drahou elektřinu.

Podle Horníka vláda sice zdražení zmírnila a vlastníky elektráren ztrestala dodatečným zdaněním, ale tím si nejspíš jen přivolala ještě větší problémy. Česko se tím navíc vystavuje riziku arbitráží

"Ty věci byly dány zákonem a následně se parlament rozhodl zpětně změnit podmínky, to podle nás není správné, není to fér hra," zdůvodnil Horník, proč s dalšími senátory hodlá poslat stížnost k Ústavnímu soudu. Nelíbí se mu, že by se podmínky smluv měly měnit zpětně.

Všeobecně se očekává, že prohrané arbitráže budou stát zhruba srovnatelně, jako kdyby se daň na fotovoltaiku neuvalovala a poplatník měl zaplatit plné zdražení energie. "Česko si zvolilo špatnou cestu," podotkl Horník. "Uznávám, že i já na tom mám svůj podíl. Mohl jsem se ozvat."

 

 

 

zdroj: www.solarninovinky.cz

Zpět