Rozhodnutí soudu o protiústavnosti solární daně není zlomové, říká analytik

25.08.2011 23:18

Rozhodnutí soudu o protiústavnosti solární daně není zlomové, říká analytik

Solární elektrárna /ilustrační foto/
  - Autor:Jana  
   Huzilová
Solární elektrárna /ilustrační foto/
Autor: Jana Huzilová

Jeden z majitelů fotovoltaických elektráren uspěl u soudu se stížností na 26 procentní daň z výnosů. Informaci jako první přinesla Česká televize. Daň vyměřil stát ve snaze nějak zkrotit solární boom, který by přišel spotřebitele hodně draho. Vzhledem k prudkému rozvoji fotovoltaických elektráren, ke kterému došlo především v loňském roce, se České republice začalo přezdívat ‘solární velmoc‘.

Podnikatelé vsadili na velkorysé státní dotace, které měly pomoci rozvoji fotovoltaiky. Vývoj ale mnohé zaskočil, v jednu chvíli hrozilo, že cena elektřiny kvůli podpoře obnovitelných zdrojů vyskočí o více než 20 procent.

Vláda Petra Nečase se rozhodla uvalit na zisky majitelů solárních elektráren 26 procentní daň. To se mnohým z nich nelíbí, hrozí mezinárodními arbitrážemi. Zároveň se ale někteří obrátili na české soudy. Česká televize nyní přinesla zprávu, že Městský soud v Praze dal za pravdu jednomu z majitelů solární elektrárny, který tvrdí, že tato daň je protiústavní.

 

Jeden z majitelů fotovoltaických elektráren uspěl u soudu se stížností na solární daň. Věc jsme v Ozvěnách dne rozebrali s analytikem společnosti J&T Michalem Šnobrem.
 

„Myslím, že o žádný zásadní zlom nejde, přestože je to rozhodnutí prvoinstančního soudu. Pokud jsem dobře informován, tento soud přerušil své řízení a v zásadě čeká na rozhodnutí ústavního soudu. V tomto smyslu dílčí rozhodnutí nemají žádný význam,“ uvedl v Ozvěnách dne Michal Šnobr, energetický analytik společnosti J&T.

Podle něj nechá ústavní soud solární daň v platnosti. „Protože za prvé ten zákon nebyl jako například stavební spoření přijat v legislativní nouzi. A za druhé je pravou retroaktivitou, která je součástí našeho právního systému. Narozdíl od okamžiku, kdy bylo přijato zdanění stavebního spoření,“ vysvětlil.

Analytik připomněl, že 26 procentní daň je důležitým příjmem rozpočtu a bez ní by vzrostly ceny elektřiny. „Kvůli většímu vzniku solárních elektráren by v zásadě konečné ceny pro všechny spotřebitele měly vzrůst téměř o 20 procent. Vláda část plateb, které by dopadly na občany vzala na sebe, ale našla si cestu jak tyto peníze vybrat jiným způsobem. Polovinu vybírá na solární dani a druhou polovinu od ostatních výrobců elektřiny u nás,“ přiblížil energetický analytik společnosti J&T Michal Šnobr.

zdroj: rozhlas.cz

Zpět