Premiér Nečas: S podporou rozvoje OZE to myslím upřímně…

03.10.2011 16:28

Datum: 03. 10. 2011 | Zdroj: SolarniNovinky.cz

Jednou z priorit nového generálního ředitele společnosti ČEZ Daniela Beneše je kromě rozvoje jaderné energetiky i koncentrace na investice do větrných a vodních elektráren.Za tímto účelem ČEZ postaví nové větné a vodní elektrárny s celkovou kapacitou až 3GW. Tato nová strategie předpokládá investice v zemích podporujících obnovitelné zdroje jako Německo, Polsko nebo Rumunsko.

Tento „zelený plán“ by měl být realizován do roku 2016, kdy firma začne konstrukci nových bloků v JE Temelín. Pozadím plánu vysoká návratnost těchto zdrojů, která by pomohla financovat rozšíření JE Temelín. Záměr ČEZu je podle analytiků nesmírně agresívní – tato megainvestice bude vyžadovat až až 150 mld. Kč (30 mld. ročně).

ČEZ bude podle Beneše investovat jen v zemích, které o rozvoj zelené energetiky mají zájem. V Česku žádné investice do obnovitelných zdrojů společnost nechystá.

Příkladem, jak by tyto investice mohly vypadat, je projekt VTE na jihovýchodě Rumunska. ČEZ zde za 27 miliard korun postaví 240 větrných turbín. První etapa je již hotová a dodává elektřinu do sítě. Po dokončení se tato VTE s instalovaným výkonem přes 600 MW stane největší elektrárnou tohoto typu v Evropě.

Novou „zelenou stratégii“ ČEZ posvětil i premiér Nečas. Podmínkou od premiéra Nečase je údajně stavba těchto projektů mimo území ČR. V Česku žádné investice do obnovitelných zdrojů společnost nechystá.

Zdá se, že premiér Nečas má k „zelené energetice“ podivuhodný vztah. Na jedné straně ji v ČR soustavně potlačuje, a na druhé straně státnímu molochu umožňuje výstavbu OZE v zahraničí. Hold Nečas to myslí s rozvojem OZE upřímně….

 

Zpět