Předpověď se nevyplnila, solární elektrárny vyrábějí mnohem méně energie, než se čekalo

19.09.2011 22:23

České solární elektrárny zatím nevyužívají svou kapacitu výroby. Výpadky elektřiny kvůli přetížení přenosové soustavy tak zatím podle ČEPS nehrozí. "Ještě nebyl dosažen bilanční limit stanovený pro tyto zdroje," potvrdila specialistka odboru komunikace ČEPS Eva Vítková.

V České republice jsou aktuálně instalovány fotovoltaické elektrárny s celkovým výkonem 1906 megawattu. Zatím však vyrábějí pod své možnosti. Nejnižší denní maximum 211 MW přinesl 3. červenec, nejvyšší denní maximum ve výši 1589 MW zaznamenala domácí fotovoltaika 10. dubna.

Plyne to z přehledu výroby elektřiny ve fotovoltaických elektrárnách od dubna do poloviny září, které má týdeník Ekonom k dispozici. Česká přenosová soustava tak letos kvůli slunečním elektrárnám žádné problémy nezaznamenala.

Výpadky elektřiny kvůli obnovitelným zdrojům instalovaným v České republice nehrozí. Jednak proto, ze byla vloni provedena příslušná opatření, a i proto, že ještě nebyl dosažen bilanční limit stanovený pro tyto zdroje," potvrdila týdeníku Ekonom specialistka odboru komunikace ČEPS Eva Vítková.

Doposud největší problémy, které fotovoltaické elektrárny způsobily, byl letos na jaře nárazový propad výkonu z důvodu špatného počasí ve výši asi 750 MW.

"Tyto odchylky jsou pokrývány zvýšeným využitím rezervních výkonů na klasických elektrárnách, obchodními nástroji a výjimečně dovozem regulační energie ze zahraničí. Oproti loňskému roku však dochází k častějšímu využívání rezervních výkonu," říká za ČEPS Eva Vítková.

Slunce je předvídatelné

Kvůli bilanci dopadu fotovoltaiky se začátkem měsíce sešel i velvyslanec pro energetickou bezpečnost Václav Bartuška s ministrem průmyslu Martinem Kocourkem a šéfem ČEPS Vladimírem Tošovským.

"Zatím to vypadá, ze fotovoltaika v míře, která byla postavena, je předvídatelná. Výkyvy jsou pouze v případě, když přijde nějaká velká letní bouřka a silně se zatáhne," řekl Ekonomu Bartuška.

Zpět