Policie si posvítí na solární elektrárny

04.09.2011 16:28

PRAHA – Při povolování solárních elektráren na »poslední chvíli« mohli pracovníci Energetického regulačního úřadu (ERÚ) pomáhat podvodníkům. Údajně tak prý činili i na základě politického tlaku.

Případem se již podle Hospodářských novin zabývá Útvar pro odhalování korupce a finanční kriminality. K protiprávnímu jednání mělo docházet zejména koncem loňského roku, kdy ERÚ od 15. prosince do Silvestra povolil 328 slunečních elektráren. Jen elektrárny spuštěné do konce loňského roku mají totiž nárok na loňskou výkupní cenu elektřiny po dobu 20 let. Letos spuštěné elektrárny mají přitom podmínky asi o čtvrtinu horší. Právě proto se na konci loňského roku se spouštěním elektráren tolik spěchalo.

Pracovníci ERÚ nyní čelí podezření, že při povolování solárních elektráren pomáhali podvodníkům, přičemž vyloučena není ani korupce. Někteří ze zaměstnanců ERÚ pod podmínkou anonymity pro deník uvedli, že ve prospěch některých projektů byl vyvíjen i politický tlak. Navíc se prý setkali i s tím, že se je někteří investoři snažili ošidit. ERÚ loni proto začal fyzicky kontrolovat všechny nově povolované elektrárny nad jeden megawatt výkonu. Byly to stovky kontrol.

»Až při kontrolách jsme někdy zjistili, že stavební úřady vydávaly kolaudační rozhodnutí na zdroje, které neměly třeba ani nainstalované solární panely. Nebo že na neexistující elektrárny jsou vydané revizní zprávy,« řekl deníku jeden z pracovníků ERÚ. Úřad tyto podezřelé případy, kdy se zdá, že chyboval stavební úřad či revizní technici, proto nahlásil policii. Minimálně jeden úředník ERÚ pak prý musel odejít, protože udělil licenci nedostavěné elektrárně. Není však prý jasné, zda šlo o korupci nebo o liknavost.


Zdroj: halonoviny.cz

Zpět