Nová šéfka ERÚ má jasné priority: Posvítí si na obnovitelné zdroje

08.08.2011 18:06

 

Nová šéfka ERÚ má jasné priority: Posvítí si na obnovitelné zdroje

Datum: 08. 08. 2011 | Zdroj: SolarniNovinky.cz

Nová předsedkyně Energetického regulačního úřadu (ERÚ) Alena Vitásková začala komunikovat s médií a prohlásila, že je pro prolomení limitů těžby hnědého uhlí. Podle ní je také třeba zavést přísnější pravidla pro "zelené elektrárny", především pro zdroje na bioplyn a biomasu.

"Budou-li prolomeny limity na uhlí, bude teplo z uhlí pro zákazníka nejlevnější, to je jasné. Já jsme pro prolomení limitů, získáme tím energetický zdroj levnější než plyn i obnovitelné zdroje," uvedla Vitásková.

V rozhodovru pro HN nová šéfka ERÚ potvrdila, že se chce zabývat především problematikou obnovitelných zdrojů energie. "Rozvoj fotovoltaiky se umožnil v takovém rozsahu, že to bude dopadat na občany a firmy několik následujících desetiletí. Daňový poplatník za to zaplatí kolem 200 miliard korun. Je potřeba diskutovat, jestli je tato podpora přípustná," řekla pro HN.

Biomasa v ohrožení

Vitásková doplnila, že důležitý je i dopad dotace na obnovitelné zdroje do cen elektřiny. Kromě solárních elektráren jí zajímají dopady výroby energie z biomasy, potvrdila Vitásková.

„Proto už teď velmi intezivně vyhodnocujeme dopady biomasy a bioplynu na ceny energií. Podle předběžných smluv, které jsou uzavřené, je vidět, že zdrojů na biomasu a na bioplyn je mnoho. Nechceme, aby nastalý podobný problém jako s fotovoltaikou, kdy se spustilo podstatně víc zdrojů za výhodné výkupní ceny." Toto prohlásila Vitásková na adresu rozvoje biomasy.

Temelín se postaví

Zmínila také současnou situaci okolo jaderné energie. Diskuse o jádru podle ní není uzavřená. Předpokládá, že i jádro bude v Česku podporováno a že se nové bloky jaderné elektrárny Temelín dostaví. A to i přes diskusi, která se o jádru nyní v Evropě vede.

První priorita

Pro HN dále Vitásková prohlásila, že prioritou je nyní likvidace solárních panelů.

„V této chvíli se řešíme zákon o likvidaci obnovitelných zdrojů energie. Tento problém nastane do dvaceti let, kdy bude končit životnost těchto zařízení a jejich likvidace zase zůstane na daňových poplatnících. V zákoně by se mělo objevit pasáž, že každý majitel fotovoltaické elektrárny musí dát do státního fondu nějaké finanční prostředky, které tuto likvidaci zaručí.“

Změna zaměření

Vitásková zatím na veřejnosti vystuji jako zastánce tradiční energetiky se vším všudy. Klaus i Kocourek musí mít radost – lepšího kandidáta by nedodal ani samotný ČEZ.

Možná by stálo za to se zabývat i fondem na likvidací uhelných a jaderných elektráren. Co když výroba energie z větru a slunce zlevní natolik, že tradiční energetika přestane být konkurenceschopná?

Otázkou zůstává, zda-li pak nová šéfka ERÚ dokáže přehodnotit „zaměření“ svých priorit. Časy se mění a přinejmenším ceny solárních panelů prudce klesají…
 

Zpět