Největší solární elektrárna na jižní Moravě vyrostla ve Vranovské Vsi

21.06.2011 09:46

 

Plochu 70 fotbalových hřišť zabírá dokončená solární elektrárna u obce Vranovská Ves. U malé obce na Znojemsku tak vznikla největší elektrátrna nejen v České republice, ale i ve střední Evropě. Píše o tom portál čt24.czVydělají na tom občané této malé obce na jižní Moravě. Minimálně první dva roky obec rozdělí zisk mezi ně. Lidé si za peníze budou moci opravit střechu nebo fasádu.

Obec sice přišla o veškerou zemědělskou půdu, odměnou jim ale má být každoroční přínos do obecní kasy, který bude činit 5 miliónů korun. Běžný rozpočet Vranovské Vsi se přitom pohybuje kolem 2 miliónů, rozpočet se tak zvýší asi dva a půlkrát. Starosta Jiří Peřinka slibuje, že část peněz dostanou přímo obyvatelé obce na opravu svých nemovitostí. Obec navíc plánuje vybodování kanalizace za 15 milionů korun a stavbu nových chodníků.

Stavba solární elektrárny se i z těchto důvodů nesetkala s žádnými protesty ze strany místních, ti upřednostnili opravu svých nemovitostí a rozvoj obce.

Tato solární elektrárna zabírá plochu téměř 90 hektarů, což je asi desetinásobek samotné rozlohy obce. Šedesát tisíc solárních panelů bude mít celkový výkon 20 megawattů ročně.

Zpět