Nejlepší léta jsou pryč. ČEZ těžko zopakuje své zisky

11.01.2012 10:12
PRAHA - Nejlepší časy. Tak z dnešního pohledu energetické skupiny ČEZ vypadají roky 2008 až 2010, kdy se její čistý zisk pohyboval okolo 50 miliard korun ročně.

Nyní se vedení ČEZ musí připravit na hubenější roky. Totéž platí pro stát, který ve  firmě  stále vlastní téměř 70procentní podíl. ČEZ je totiž největším plátcem daní v Česku, navíc v posledních letech do státní kasy posílal až 20 miliard korun formou dividendy.

Letošní čistý zisk se bude pohybovat okolo 40 miliard korun, což by znamenalo o 15 procent slabší výsledek než v minulém roce. Stát i ostatní akcionáři se zřejmě opakování 50korunové dividendy nedočkají. Podle analytiků je reálných spíše 45 korun na akcii.

Stát chce víc peněz

Názory na to, co bude dál, se mezi analytiky různí. Převládá však pesimismus. Čisté zisky skupiny ČEZ se zřejmě udrží na hodnotách kolem 40 miliard korun. „V podstatě by v několika příštích letech i stagnace zisku byla známkou obstojného vedení firmy,“ upozornil analytik České spořitelny Petr Bártek.

Na druhou stranu lze čekat tlak ministerstva financí na pokud možno stabilní příjem peněz. Podle zdrojů LN je tak možné, že ministerstvo jako správce státního podílu donutí ČEZ ke změně pravidel pro výplatu zisku. V současnosti ČEZ vyplácí akcionářům 50 až 60 procent čistého zisku, v příštích letech to může být až 70 procent.

Přitom to byl právě stát, kdo má na propadu zisku značný podíl. Zdanění emisních povolenek jen letos ukouslo z hrubého zisku 3,6 miliardy korun, dalších zhruba 400 milionů korun ČEZ odvede státu formou srážkové daně z tržeb za elektřinu ze solárních panelů.

ČEZ bude muset od roku 2013 platit za příděl povolenek k emisím oxidu uhličitého. Očekávaný růst cen elektřiny mu tak podle analytiků příliš nepomůže. „Zjednodušeně řečeno, v příštích několika letech lze očekávat spíše stagnaci než významný růst zisku,“ shrnul vyhlídky ČEZ analytik firmy Cyrrus Marek Hatlapatka.

Mírné nadšení mezi energetickými manažery, které vypuklo po růstu cen elektřiny letos na jaře následkem německého rozhodnutí skoncovat s jadernými reaktory, již vyprchalo. V posledních měsících Evropu ovládly obavy z návratu ekonomické recese a ceny elektřiny na burzách se vrátily k hodnotám okolo 50 eur za megawatthodinu. Optimistou je naopak analytik J&T Banky Bohumil Trampota, který počítá s postupným nárůstem čistého zisku skupiny ČEZ k hodnotám okolo 47 miliard korun v letech 2013 a 2014.

V Turecku raději zůstaňte

Motorem růstu může být působení na dynamickém tureckém trhu. Skutečnost, že ČEZ neprodal své podíly v tamních energetických firmách, hodnotí analytici kladně. „Na prodej skutečně není vhodná chvíle. Například E. ON omezuje aktivity v Evropské unii a chce se zaměřit mimo jiné na turecký trh,“ upozornil analytik Generali PPF Petr Novák.

K vyšším ziskům skupiny ČEZ může nakonec přispět i dosud hlavně kritizovaný nákup sedmiprocentního podílu v maďarské rafinerské a plynárenské společnosti MOL. Maďarský podnik se totiž zapojil do vyhledávání nových ložisek ropy a plynu v iráckém Kurdistánu - a zaznamenal úspěchy, které přispěly k růstu ceny jeho akcií.
 

Zdroj: Lidovky.cz

 

Zpět