Nanicovatá snaha české vlády posílit obnovitelné zdroje energie

21.10.2011 11:11

 

Datum: 21. 10. 2011 | Zdroj: ceskapozice.cz

Podle americké depeše zveřejněné na WikiLeaks jsou vysoké ceny energií v ČR důsledkem špatné legislativy i silného postavení ČEZ.

Jako "nanicovaté a drahé" hodnotí Američané reakce české vlády na snahy Evropské unie zvýšit využívání obnovitelných zdrojů energie. Uvádí se to v tajných depeších americké ambasády z února 2010, které zveřejnil server WikiLeaks.

Česká republika sice zvýšila pomocí několika vládních iniciativ podíl obnovitelných zdrojů na celkovém energetickém mixu na 5,18 procenta v roce 2008 z 4,74 procenta o rok dříve, dle amerických diplomatů však jde o minimální změny. A česká veřejnost za ně platí nepřiměřeně vysokou cenu.

Důvodem prý není pouze špatně nastavená legislativa, ale i silná pozice společnosti ČEZ, která nemá zájem podporovat alternativní zdroje. Podle informací z americké ambasády česká vláda ve skutečnosti neusiluje o zvýšení zastoupení obnovitelných energií v celkovém mixu, jak si to přeje EU, ale snaží se pouze "tvářit se zaměstnaně" vůči Bruselu.

Američané hodnotí negativně také boom solárních elektráren, které jsou podle jejich informací nejméně efektivní ve zdejších podmínkách. Proč tedy právě fotovoltaika získává dle depeše až 40 procent z celkové podpory připadající na obnovitelné zdroje?

Jednou z hlavních příčin je dle diplomatů fakt, že ostatní druhy obnovitelných zdrojů čelí zásadním - především politickým - překážkám. Kupříkladu větrná energie je oficiálně hodnocena jako nevhodná pro podmínky České republiky především kvůli "špatnému větru". Ve skutečnosti je prý za vším neochotna politiků stavět větrné elektrárny v blízkosti jejich venkovských sídel.

Kvůli tomu je časová prodleva mezi plánováním a spuštěním větrné elektrárny v Česku mezi pěti a šesti lety, zatímco u slunečních elektráren jde o pouhých osm až dvanáct měsíců. Sluneční energie je však až 14krát draží než uhlí či jádro a 4,5krát dražší než větrná energie, píše se ve zprávě zaslané americkou ambasádou do Washingtonu. Výsledkem jsou minimální změny v celkovém energetickém mixu za cenu mnohem dražších energií pro občany.

Jak asi Američané zhodnotili dodatečné 26procentní zdanění solární energie, které vstoupilo v platnost od letošního roku a vystavilo Českou republiku hrozbě arbitráží ze strany investorů do fotovoltaiky? Možná se to dozvíme v některé z dalších uniklých depeší...

 

Zpět