Na trh přijde nový revoluční systém skladování energie

22.06.2011 11:08

Společnost 24M Technologies představila skutečnou revoluční novinku: tekutý elektrolyt, který je v baterii na bázi membránového palivového článku vybíjen, po vybití je odčerpán k nabytí a do baterie jsou načerpány nabité elektrolyty. Má být dvakrát levnější na výrobu a dvakrát výkonnější než dosavadní baterie.

Koncem ledna prohlásil prezident USA Barack Obama, že lidé ze společnosti 24M Technologies (24M) představují nový druh energetických vynálezců a zlepšovatelů. Zakladatelé této nové společnosti Yet-Ming Chiang a W. Craig Carter (oba vědci z MIT - Massachusetts Institute of Technology) mění současný přístup skladování elektřiny za použití Li-ion (lithium ion) baterií směrem ke skladování obnovitelné energie po dlouhou dobu a za mnohem menší náklady.

Přestože se jedná o kapalinu, nepředstavujte si ji jako vodu. Pohybuje se spíš jako sliz. Lepkavé černé cosi má prozatím název »Cambridgeská ropa«. Baterie funguje tak, že jsou katoda i anoda rozpuštěny v podobě mikročásteček v tekutině, která koluje celým systémem a jsou od sebe odděleny membránou.

V jedné části systému se energie uchovává a v jiné vybíjí. Díky tomu bude možné vybitou uchovávací část přečerpat jako nádrž. Patent si zaregistrovala společnost 24M Technologies, která má do začátku k dispozici 16 milionů dolarů a vládní granty od americké energetické agentury.

Tento přístup může pomoci změnit způsob současného uvažování nad skladováním elektřiny ze strany průmyslu, odborníků a vlád a odstartovat nové nápady, které nabídnou řešení problémů, nad kterými nyní obor obnovitelných zdrojů elektřiny stojí. Tato nová technologie kombinuje výhody opakovaně dobíjecích baterií, palivových článků a průtokových baterií a vytváří levný a vysoce kapacitní skladovací systém pro využití v dopravě a výrobě a distribuci elektřiny.

Použití vyzkoušené a osvědčené látky, jakou je lithium ion, zcela novým způsobem, dovoluje využít technologie z jiných průmyslových odvětví, které by jinak nebyly dále zkoumány. Je to druh inovativnícho myšlení, které změní způsob, jakým jsou nyní elektřinou zásobovány domy, auta a města.

Tato nova metoda skladování energie najde obrovské uplatnění v rámci elektormobility. Nevýhodou současných elektromobilů je, že moc daleko nedojedou a musí se nabíjet několik hodin. Při použití nového system skladování energie automobilismu by navíc stačilo vyčerpanou nádrž vypustit a napustit do ní čerstvě nabitou kapalinu. Podle šéfa výzkumu profesora Yet-Ming Chianga bude první prototyp hotov do 18 měsíců.

 

zdroj: solarninovinky.cz

Zpět