Na nové energetické koncepci mohou vydělat výrobci elektřiny

19.10.2011 15:29

 

Datum: 19. 10. 2011 | Zdroj: Hospodářské noviny

Studie s názvem "Energetický plán do roku 2050", která unikla Evropské unii, předpovídá v následujících letech dramatické zdražování elektrické energie. Její ceny by mohly v následujících čtyřiceti letech stoupnout až dvojnásobně. To může přinést českým výrobcům elektřiny vysoké zisky. Důvodem by mohla být Státní energetická koncepce, která má zajistit Česku energetickou soběstačnost.

První návrh koncepce počítal se třemi scénáři vývoje české energetiky. Všechny byly založeny na jádru. Čerstvá úprava koncepce, již mají HN k dispozici, rozšířila scénáře z původních tří na šest. I ty se však spoléhají zejména na jadernou elektřinu, která by se měla až z devadesáti procent podílet na výrobě elektřiny v Česku a produkovat nadbytky, z nichž by mohli těžit výrobci elektřiny.

Koncepce totiž předpovídá výrazný růst spotřeby elektrické energie v následujících padesáti letech. Ten by měl ze současných více než 50 terawatthodin ročně stoupnout až na necelých 90 terawatthodin. Ministerstvo průmyslu nárůst odůvodňuje tříprocentním růstem HDP do roku 2030 a 1,5procentním růstem do roku 2060.

Poptávku po elektřině má uspokojit její zvýšená výroba. Ta by však měla spotřebu převyšovat o padesát až sto procent. Podle ministra průmyslu a obchodu Martina Kocourka by se nadbytek využíval k nabíjení elektromobilů, které by v té době měly být již rozšířené.

Predikce růstu spotřeby je ale podle kritiků koncepce a finančních analytiků přinejmenším příliš optimistická. "Předpověď růstu HDP nemá obdoby," tvrdí prezident Svazu průmyslu a dopravy Jaroslav Míl, jenž se na tvorbě koncepce podílí a podle něhož je naprosto nereálná. "Do krize by to byla realistická prognóza. Teď je to spíš velmi optimistická varianta," dodává hlavní analytik společnosti Patria Finance David Marek.

Podle čerstvého náměstka ministerstva průmyslu Františka Pazdery, jenž dostal koncepci na starost, je důležité se dívat na její zadání. "Jestli je růst HDP reálný, nebo ne, to je jedna věc. Druhá věc je, zda se chceme přiblížit životní úrovni v Německu, a zadání koncepce znělo, abychom se tamní životní úrovní alespoň trochu přiblížili," uvádí Pazdera.

Pokud však bude růst HDP, a tedy i spotřeba nadhodnocená, Česko rázem získá nadbytečnou elektřinu pro export. A jestli se předpovědi Evropské unie naplní a elektřina v následujících desetiletích významně zdraží, české energetiky na tom vydělají.

I proto se situací obeznámené zdroje tvrdí, že koncepce bere v úvahu nereálné vstupy a je ušitá na míru skupině ČEZ. To Pazdera jakožto bývalý manažer ČEZ popírá. "Je zásadní omyl tvrdit, že česká elektřina je určena pro export. My potřebujeme bezpečné dodávky elektřiny a potřebujeme mít nějakou rezervu," říká Pazdera. Zároveň dodává, že na ministerstvu nikdy neprosazoval zájmy skupiny ČEZ.

V podobném duchu odpovídá sám ČEZ. "Koncepce pouze počítá s rezervou, která se uplatní na zahraničních trzích," uvádí mluvčí společnosti Ladislav Kříž.

Podle Míla nová úprava také neodpovídá na otázku, kdo obrovské investice do rozvoje jaderné elektřiny v Česku v následujících dekádách zaplatí. Pazdera má však na tento dotaz jasnou odpověď: "Investoři. Máme tu ČEZ, E.ON, RWE a přijít mohou i zahraniční investoři."

Energie zdraží

200 %

současné ceny zaplatí evropské domácnosti za výrobu elektřiny podle Evropské unie v roce 2050 v případě, že se na její výrobě budou vysokou měrou podílet obnovitelné zdroje energie.

175

terawatthodin elektřiny ročně má Česko vyrábět v roce 2060 podle jednoho z nových scénářů. Spotřebovávat by však podle stejného scénáře mělo pouze 88 terawatthodin ročně.

 

Zpět