Musíme zabránit tomu, aby se z biopaliv stala druhá fotovoltaika, říká nová šéfka ERÚ

25.08.2011 23:14
Účet pro poplatníky za solární boom bude 200 miliard, odhaduje nová předsedkyně Energetického regulačního úřadu Alena Vitásková. HN poskytla vůbec první rozhovor po nástupu do funkce.
Nová šéfka Energetického regulačního úřadu Alena Vitásková.
 

Nová šéfka Energetického regulačního úřadu Alena Vitásková se chce zaměřit na obnovitelné zdroje energie. Kromě solárních elektráren jí zajímají dopady výroby energie z biomasy.

"Mnohé bylo zanedbáno. Rozvoj fotovoltaiky se umožnil v takovém rozsahu, že bude dopadat na občany a firmy několik následujících desetiletí," říká Vításková v exkluzivním rozhovoru pro Hospodářské noviny.

HN: Co bylo podle vás ze strany ERU v případě fotovoltaiky zanedbáno?

Skutečný dopad fotovoltaiky se pohybuje kolem dvou set miliard korun, které v následujících letech zaplatí daňový poplatník. Je potřeba diskutovat, jestli je tato podpora přípustná. Důležitý je také dopad fotovoltaiky do cen. Pokud by se obnovitelné zdroje měly bez dotace promítnout v cenách, položilo by to české podnikatele, protože by přestali být konkurenceschopní. Finanční dopad na občany si během krize dokážete představit.

HN: Vaší prioritou je tedy diskuze o tom, jak velký by měl být podíl dotace do obnovitelných zdrojů ze státního rozpočtu a jak velkou zátěž nechat na spotřebiteli?

Než se tyto dotace schválí legislativně, je potřeba mít hotové všechny propočty, aby výkupní ceny odpovídaly reálným možnostem. Proto už teď velmi intezivně vyhodnocujeme dopady biomasy a bioplynu na ceny energií. Chceme předejít tomu, aby dopady neměly stejnou tendenci jako fotovoltaika. Podle předběžných smluv, které jsou uzavřené, je vidět, že zdrojů na biomasu a na bioplyn je mnoho. Nechceme, aby nastalý podobný problém jako s fotovoltaikou, kdy se spustilo podstatně víc zdrojů za výhodné výkupní ceny.

HN: Jaké jsou vaše další priority u obnovitelných zdrojů?

V této chvíli se řešíme zákon o likvidaci obnovitelných zdrojů energie. Tento problém nastane do dvaceti let, kdy bude končit životnost těchto zařízení a jejich likvidace zase zůstane na daňových poplatnících. V zákoně by se mělo objevit pasáž, že každý majitel fotovoltaické elektrárny musí dát do státního fondu nějaké finanční prostředky, které tuto likvidaci zaručí.

HN: Jak rychle chcete tyto návrhy dostat do zákonů?

To jsou věci, které už jsou akutní. Například zákon o veřejných zakázkách je ve druhém čtení v parlamentu.

Jak se nová šéfka staví k prolomení limitů na těžbu hnědého uhlí? Co si myslí o budoucnosti jádra v Evropě? Jak se dívá na budoucnost českého teplárenství? A jaké jsou její vztahy s šéfy ruského plynárenského gigantu Gazprom? Celý rozhovor čtěte v zítřejších Hospodářských novinách

 

zdroj: hospodařské noviny

 

Zpět