Kdo je neznámá firma Amun.Re, které ČEZ zaplatil 5 miliard za solární projekty?

10.06.2011 16:52

 

Společnost s neznámým majitelem vydělala na solárním byznysu s elektrárenským gigantem ČEZ, kterou z většiny vlastní stát, stamiliony korun. Pokusili jsme se z veřejně dostupných zdrojů zmapovat, co je vlastně firma Amun.Re zač.

Společnost Amun.Re, hlavní dodavatel obřích fotovoltaických projektů v Ralsku a Mimoni pro společnost ČEZ, vydělala na obří transakci stamiliony korun.

Na transakci, kterou kvůli vážným podezřením právě prověřuje Finančně analytický útvar ministerstva financí, jak zjistily Hospodářské noviny.

Otázkou ale je, kdo vlastně stojí za firmou, jejíž název se dá z kopštiny volně přeložit jako "skrytý či neviditelný bůh slunce" a jejíž vlastník není kvůli formě akcií - na majitele - známý, a která v oboru nemá příliš mnoho zkušeností.

Jak vyplývá z obchodního rejstříku předsedou představenstva Amun.Re je podnikatel Martin Shenar. Firma vznikla v prosinci 2007, jako firma Saprobia a.s.. Ke svému současnému názvu se propracovala přes změny názvu na eEnergy Hýsly a Amor.Re a nakonec v srpnu roku 2009 na současný Amun.Re.

Z rejstříku také vyplývá, že hlavním předmětem podnikání Amun.Re v té době byla výroba, obchod a služby. A k tomu ještě pronájem nemovitostí a nebytových prostor.

V představenstvu společnosti kromě Shenara sedí právník Drahomír Šachta, jenž léta spolupracuje s lobbistou Ivo Rittigem, napojeným na ODS. Třetím členem představenstva je Karolína Babáková, která pracuje v advokátní kanceláři Šachta & Partners.

Koncem roku 2009 došlo ke změnám, kdy si firma na mimořádné valné hromadě schválila další předměty činnosti - montáž, instalace a opravy elektrických stroj a přístrojů. Zároveň mezi ně přidala i provádění staveb a projektovou činnost a také ostrahu majetku a služby soukromých detektivů.

Ze zápisu z valné hromady vyplývá, že na ní byl přítomen jako majitelem poloviny akcií Martin Shenar, který byl ještě v říjnu 2009 jediným akcionářem společnosti. Jako druhý vlastník poloviny akcií je uváděna obchodní firma Wilsea, za níž stojí neznámá kyperská firma Cheerlade Holdings Limited. Stejná struktura dvou vlastníku s polovičním podílem akcií na majitele je uvedena na posledním údaji v rejstříku o účetní závěrce za rok 2009, která je datována 7. června 2010.

Vítězný bůh slunce

Právě Shenar je považován za jednoho z vítězů solárního boomu v Česku, který vrcholil právě v roce 2010. Tomu učinila od letošního 1. ledna "přitrž" vláda novelou zákona o obnovitelných zdrojích. Amun.Re však stihla vydělat na štědré státní dotační politice, resp. na zprostředkování obchodů s ČEZem.

V létě 2010 Shenar nejprve prodal ČEZu svoje firmy eEnergy Ralsko Kuřivody a eEnergy Ralsko s obřími projekty solárních elektráren. Cena transakce se podle odhadů HN přesáhla půl miliardy korun. Shenar sám projekty koupil pouhých několik týdnů před tím, než je prodal. Smlouvy a obří transakci tak realizoval v mimořádně krátkém čase. Kolik na nich vydělal však není známo.

Tím ale Shenarův solární byznys neskončil, neboť jeho firma Amun.Re se zároveň stala hlavním dodavatelem těchto staveb. A ČEZ za dokončení projektů zaplatil Amun.Re velmi štědrou cenu.

V době, kdy se běžná cena výstavby solárních elektráren včetně projektu pohybovala mezi 70 a 80 miliony korun za megawatt, zaplatila elektrárenská firma 89,5 milionu za megawatt.

ČEZ tak celkem za solární elektrárny o celkovém výkonu 55,8 megawattů zaplatil 5 miliard. Rozdíl mezi cenami, které účtovala ČEZu Amun.Re a které platila subdodavateli CE Solar je podle informací HN zhruba 1,16 miliardy korun

 

 

zdroj: solarninovinky.cz

Zpět