Kalousek mate veřejnost. Jeho čísla jsou zkreslená

10.06.2011 16:59

 

Petr Šilar ze společnosti Martifer Solar je přesvědčen, že ministr Kalousek používá zavádějící údaje, když informuje veřejná média o dopadu fotovoltaiky na cenu elektřiny. "Nemohu si pomoct, ale ta čísla jsou zkreslená," uvedl to pro portál Aktuálně.cz .

Šilar dále odmítá například to, že by domácnosti kvůli podpoře solárního proudu zaplatily ročně o tisícikoruny navíc.

"Domácnosti spotřebují čtvrtinu celkové spotřeby elektřiny v Česku. Při celkové výši vybrané solární daně (5,2 miliardy) tedy na domácnosti připadá celkem výběr daně 1,3 miliardy Kč. Při průměrné tříčlenné domácnosti (celkem 3,3 milionů domácností) to na jednu vychází zhruba 400 korun ročně (rozdělení ročního výnosu 26% daně na jednu domácnost)," uvedl Šilar pro Aktualne.cz.

"Mimochodem: celkové roční náklady na elektřinu u tříčlenné domácnosti budou někde přes 20 tisíc korun. Je to dvaapůlrát vyšší cena než v roce 2001, a to téměř bez vlivu příspěvku na obnovitelné zdroje," dodal Šilar.

Podle něho i nárokovaná škoda ve výši 250 miliard ze strany solárních investorů, kterou Kalousek zmiňuje, neodpovídá realitě a pokud se týká jen 26procentní daně, měla by být ročně 5,2 miliard. Pokud by daň platila 20 let, částka by se mírně přehoupla přes 100 miliard.

"A to Kalouskova zpráva samozřejmě nezmiňuje, vybíraný příspěvek na podporu obnovitelných zdrojů je předmětem DPH, tudíž minimálně několik miliard je ročně vráceno zpět do státního rozpočtu," poznamenal Šilar.

 

 

zdroj:solarninovinky.cz

Zpět