Gemasolar: první solární elektrárna s 24hodinovým provozem

25.07.2011 10:49

 

Nejrůznějších solárních elektráren je nejen ve světě ale i u nás řada. Ale jen tahle je schopná „chrlit“ elektřinu 24 hodin denně po 365 dní v roce.

 
 

Dnešní svět se aspoň v něčem snaží napravit křivdy, které člověk svým nešetrným a neuváženým konáním napáchal na přírodě. Mnoho společností se tak pokouší najít způsob, jak svou činnost šetrně uzpůsobit životnímu prostředí.

 

Příkladem takové ekologicky smýšlející firmy je Torresol Energy, korporace španělské společnosti Sener a Masdar And Future Energy Company z Abú Dhabí ve Spojených arabských emirátech. Výsledkem jejich společného podniku je solární elektrárna Gemasolar.

 

Unikátností této elektrárny, která byla vybudována v jihošpanělské Andalusii, je její schopnost ve 24hodinovém nepřetržitém provozu generovat elektrickou energii. Po 365 dní v roce, za tmy i deště, je její výkon 110 000 MWh za rok, čím je schopná uspokojit spotřebu elektřiny pro více než 25 tisíc domácností.

 

Díky akumulační schopnosti Gemasolaru je tato výjimečná solární elektrárna schopna energii generovat na vyžádání. Podle Santiago Ariase, generálního ředitele Torresol Energy, je nejvyšší poptávka po energii v průběhu večera během nejteplejších dnů roku. Souvislost je jasná: přímořské Španělsko je rájem pro mnoho rekreantů z celého světa a noční život během jejich dovolenkového pobytu jen kvete. Elektrárna Gemasolar dokáže uchovávat energii z denní doby, kdy je slunce na svém vrcholu, a dodávat ji až v době, kdy je poptávka nejvyšší. „Přitom má nulové náklady na palivo. Zemní plyn s námi nemůže soutěžit,“ dodal dále ředitel energetického gigantu.

 

 

zdroj: tn.nova.cz

Zpět