Francie musí odstavovat jaderné elektrárny. Může za to velké sucho

06.06.2011 09:34

 

Francie má letos velký problém s jadernou energetikou. Zemi galského kohouta trápí nejteplejší a nejsušší jaro od roku 1900. Francouzské úřady otevřeně mluví o "krizové situaci", protože takové sucho je v zemi obvykle až na konci července a spíše připomíná klimatické podmínky typické pro země severní Afriky.

Kromě zemědělství má toto extrémní sucho vážné dopady na hladiny řek, jenž jsou už tak nízko, že hydroelektrárny prudce snížily dodávky elektrické energie a jaderné centrály mají zase problémy s chlazením svých reaktorů.

Vypínáme „jádro“

Je známo, že téměř 80 procent elektrické energie zajišťují ve Francii jaderné elektrárny. Ty nyní mají problémy s chlazením. Při nízkých srážkách je stále obtížnější pumpovat z vysychajících řek vodu potřebnou k chlazení.

Navíc vše komplikuje i skutečnost, že voda čerpaná z řek do chladicích systémů reaktorů má nebývale vysokou teplotu, což opět ztěžuje chlazení. Kombinace těchto dvou faktorů může vést k odstavení jaderné centrály nebo k silnému omezení produkce elektrické energie.

Francie obvykle v létě kvůli sníženým průtokům v řekách přistoupí k odstavení některých reaktorů, na nichž provede údržbu, a tento výpadek kompenzuje dovozem elektřiny z Německa.

To však už brzy nebude možné. Německo snížilo kvůli katastrofě v japonské jaderné elektrárně Fukušima svou produkci elektrické energie o pět procent, protože odstavilo některé jaderné reaktory a postupně je chce vyřadit z provozu všechny.

Tím ztrácí do značné míry rezervní potenciál, který umožňoval letní dodávky do Francie.

Špatné vyhlídky

Celková situace se přitom může ještě zhoršit. Sucho postihuje i Švýcarsko a Francouzi se obávají, že Švýcaři budou chtít udržet výši hladiny Ženevského jezera tím, že z něj budou odpouštět méně vody do dolního toku řeky Rhôny. Jaderné elektrárny u této řeky by tak měly ještě méně vody na chlazení.

Monopolní francouzská elektrárenská společnost EDF (obdoba ČEZ) proto počítá s tím, že letos odloží odstávky na údržbu ve svých jaderných elektrárnách u kanálu La Manche a Atlantiku, v nichž se reaktory chladí mořskou vodou, aby zajistila dodávky potřebné energie.

Stejný scénář použila již při rekordním suchu v roce 2003, kdy jaderné centrály závislé na vodě z řek musely zastavit na čas činnost.

Meteorologové nečekají v letních měsících žádné významné srážky a navíc upozorňují, že suchá jara jsou v Evropě stále častější a deficit jarních srážek stále větší

Zpět