ERÚ spustil další kampaň proti OZE. Proč ERÚ "kouzlí" s čísly?

01.07.2011 09:19

Datum: 29. 06. 2011 | Zdroj: SolarniNovinky.cz

Téměř všechny hlavní média včera informovaly veřejnost, že v příštím roce opět hrozí výrazný růst cen elektřiny, pokud vláda znovu nepřispěje miliardami korun na omezení zdražení kvůli fotovoltaickým elektrárnám.

Důvodem je to, že Energetický regulační úřad (ERÚ) včera na svých stránkách vydal dokument, ze kterého vyplývá, že dojde k dalšímu údajnému skokovému zdražení elektřiny v důsledku další podpory solárních elektráren.

V tomto dokumentu ERÚ tvrdí (opakovaně), že pokud vláda nezasáhne, mohly by si domácnosti v příštím roce připlatit skoro 10 procent. Průmyslové podniky by pak musely zaplatit za elektřinu téměř o 14 procent více než letos.

Opět to vypadá na mediální masáž veřejnosti, jejímž cílem je zdražit elektřinu a hodit to na OZE, fotovoltaiku zejména....

Podivná čísla

Čísla, se kterými argumentuje ERÚ, poněkud nekorespondují s realitou. Jestliže ERÚ počítá se zdražením silové elektřiny o 5 procent (pravděpodobně vychází z ceny na burze?), kde je důvod pro zvýšení příspěvku na OZE? Od ledna 2011 bylo připojeno do sítě jen několik málo fotovoltaik, a to za poloviční tarif (5,50 Kč / kWh), to nemá na velikost potřebného příspěvku na OZE žádný vliv.

Jestliže silová elektřina činí cca 45% z celkové ceny elektřiny, její zvýšení o 5% se promítne cca 2,5 % do celkové ceny. Jenže ERÚ hovoří o 10 - 13%. To by znamenalo, že jiná složka elektřiny (marže, distribuce, obchod, příspěvek na OZE) se musí zdražit o 15%, aby to dalo dohromady 10%. To je jen matematika.

Je zvláštní, že ve svém výpočtu ERÚ vynechává tzv. “státní dotaci”, což je nejen solární daň, ale také povolenky atd… Pochází z MPO, takže se není čemu divit. Ve skutečnosti tento materiál reaguje na situaci, pokud by neexistovala solární daň a nepoužily se emisní povolenky (které právě k těmto účelům - podpoře ochrany životního prostředí - mají sloužit) a kromě toho tam někde lítá 10 miliard korun…

Nové solární elektrárny se nestaví

Ke skokovému zdražení elektřiny došlo již loni. Letos k dalšímu růstu fotovoltaických elektráren nedochází, protože stále platí takzvaný stop-stav, tedy úplný zákaz výstavby jakýchkoli fotovoltaických elektráren včetně těch nejmenších na střechách budov.

Výpočet a argumenty ERÚ jsour zkreslené, nevěrohodné a evidentně sloužící pouze k účelovému označení „viníka“ svévolného zdražování elektrické energie. Kalkulace ERÚ svědčí o snaze ČEZ a distribučních společností uměle vyšroubovat zdražení elektrické energie a zakrýt tím růst jiných složek ceny elektřiny, například růst marží výrobce, distribuce, obchodu a podobně.

Očekáváme, že během příštích měsíců budou přibývat další obdobné zprávy, které budou strašit veřejnost před zdražováním elektřiny z důvodů podpory obnovitelných zdrojů. Cílem těchto „mediálních aktivit“ je nicméně pouze zvýšení obchodní marže výrobců elektřiny a získání dalších argumentů, proč dále nepodporovat rozvoj distribuovaných obnovitelných zdrojů v ČR (jinými slovy podpořit monopol společnosti ČEZ i v oblasti obnovitelných zdrojů

Zpět