Elektřina prý příští rok zdraží. Opravdu za to může fotovoltaika?

27.05.2011 15:17

 

Masová média opět bijí na poplach. Elektřina domácnostem příští rok podraží o 3,6 až 6 procent, podle odhadů Energetického regulačního úřadu (ERÚ). Zdražení elektřiny připouští i ČEZ a E.ON, o kolik to bude, ale nedokáže jasně říci.

Průmyslové podniky si proti letošku možná připlatí o 6 až 8,8 procenta. ERÚ předpokládá, že silová elektřina, která je neregulovanou složkou ceny, kterou si určují energetické firmy, zdraží o pět až deset procent. Silová elektřina tvoří polovinu celkové ceny.

Prý za to může konec jaderné energetiky v Německu

Distributoři elektřiny zatím o zdražení hovoří opatrně, ČEZ nicméně přiznává, že se do zvýšení cen v příštím roce může promítnout situace v Německu, kde se pravděpodobně schválí ukončení provozu 17 jaderných elektráren do roku 2021.

„Po oznámení o odstoupení Německa od jaderné výroby šla velkoobchodní cena elektřiny nahoru a lze tedy předpokládat, že při případném odstavení reaktorů a výpadku výrobních kapacit bude tento trend pokračovat. Ale konkrétní důsledky si opravdu netroufám odhadovat," dodal mluvčí E.ON Vácha.

ERÚ opět straší fotovoltaikou

Aby toho nebylo málo, tak i ERU se zapojil do prognozy zdražení elektřiny v roce 2012. Samozřejmě za výrazné zdražení může fotovoltaika, aniž by se stavěly nové fotovoltaická elektrárny.

Pokud by dotace pro OZE byla nulová, stoupla by cena příští rok podle místopředsedy ERÚ Blahoslava Němečka velmi výrazně, možná i dvouciferně.

Podle Němečka je ale otázkou, zda státní dotace zůstane 12 miliard Kč jako letos. Vláda by o tom měla rozhodnout nejpozději na podzim.

Trochu podivné argumenty

Distributoři a ERÚ používají pro zdražení elektřiny podivné argumenty. Skutečností je, že byl přijat energetický zákon, podle nějž se silová energie obchoduje na burze. Cena silové energie je tak neregulovatelná, a to je hlavní důvod chystaného zdražení energie.

Je zvláštní, že Francie s 80 % podílem jaderné energetiky má nižší ceny elektřiny než ČR. Současná situace je přímým důsledkem chybné vládní politiky a neschopnosti ERÚ najít lepší systém regulace cen elektřiny pro české domácnosti a firmy.

Ale o tom masová média mlčí…Hlavně že se na tom napakují distributoři a ČEZ, který vyrábí s českémi náklady a prodává za německé ceny. Hold za zdražení může jen fotovoltaika.

 

 

zdroj: solarninovinky.cz

Zpět