Česko je v podpoře zelené elektřiny třetí. Ale od konce

12.05.2010 12:57

 

Praha - Nebývale rychlý rozvoj slunečních a větrných elektráren přiměl úřady k tomu, že pozastavily připojování nových zdrojů do sítě. Od příštího roku se navíc dramaticky sníží výkupní cena energie z fotovoltaických panelů.

Z mezinárodního srovnání se "zelenými velmocemi" ovšem Česko patří v podpoře obnovitelných zdrojů spíše k těm horším zemím na světě. Je třetí od konce.

Vyplývá to z nejnovějšího žebříčku, který pravidelně sestavuje společnost Ernst & Young. Česko se v tabulce objevilo vůbec poprvé a skončilo na 25. místě z celkem 27 zemí. Na prvním místě se umístily Spojené státy. Stíhá je ovšem druhá Čína, která před třemi lety byla na "zeleném" žebříčku až šestá.

 

 

Společnost Ernst & Young sestavuje pořadí podle toho, do jaké míry jsou jednotlivé země atraktivní pro investice do obnovitelných zdrojů. Na stobodové stupnici experti hodnotí kupříkladu kvalitu trhu s energií z obnovitelných zdrojů, energetickou infrastrukturu a její vhodnost pro různé technologie.

 

 
 

Čína drtí zbytek světa

Experti si zvláště všímají Číny, která podle nich posiluje svou pozici jedné z nejdynamičtěji se rozvíjejících velmocí v oblasti obnovitelných zdrojů energií.

 

  "Čína klade na sektor obnovitelných zdrojů stále větší důraz. Již v roce 2007 přesáhl celkový instalovaný výkon 150 gigawattů a Čína se tak dostala na první místo na světě," uvedl Ben Warren, který stojí v čele expertní skupiny Ernst & Young pro ekologii a energetickou infrastrukturu.

Dodal, že Čína ohlásila motivační plán "Zlaté slunce" a do roku 2020 chce zdvojnásobit podíl obnovitelných zdrojů. "Lze tedy očekávat, že i v oblasti investic do obnovitelných zdrojů energií se Čína stane ještě letos světovou jedničkou," dodal Warren.

 
 
 

Atraktivnější východní Evropa

Za poslední rok se pro solární či větrné investory stala atraktivnější i východní Evropa, která představuje trh s velkým potenciálem. To je také důvod, proč se Česko letos poprvé "probojovalo" do prestižního žebříčku, i když až na třetím místě od konce.

Díky tomu, že rychle zlevňují solární panely, se i zkracuje návratnost investic do fotovoltaických elektráren. To je také důvod, proč některé země včetně Česka snižují státní podporu.

V Německu má od července klesnout výkupní cena elektřiny z nových solárních panelů instalovaných na střechách o 16 procent, přičemž devítiprocentní pokles nastal již v lednu," uvedla společnost Ernst & Young.

 

 

Česko si ve světovém měřítku (ne)uškodí

Odborníci z Ernst & Young odhadují, že snižování výkupních cen a další zpřísnění pravidel pro solární elektrárny by se z mezinárodního pohledu nemělo negativně promítnout na postavení Česka.

Současná situace byla neudržitelná a nové podmínky státní podpory mohou z dlouhodobého hlediska Česku spíše prospět a přitáhnout dlouhodobé strategické investory do obnovitelných zdrojů energie.

Na druhou stranu: Na začátku roku správce distribuční soustavy pozastavil připojování nových solárních a větrných elektráren do sítě a stále není jasné, kdy tento zákaz padne. A to může postavením Česka na světovém žebříčku výrazně otřást.

 

 

 zdroj: https://aktualne.centrum.cz/domaci/zivot-v-cesku/clanek.phtml?id=667021

Zpět