ČEPS opět straší: solární zdroje ohrozí síť

07.04.2011 09:28

 

Včerejší Lidové noviny (LN) opět obnovily kampaně ČEPS vůči fotovoltaice. Fotovoltaické elektrány (FVE) nejen, že ničí žárovky a počítače v okolí, ale v době také způsobují problémy  energetikům, kteří mají na starosti spolehlivost dodávek elektrické energie.

ČEPS v LN tvrdí, že při slunečném počasí proudí do sítě až 1400 megawattů výkonu z FVE. Pro srovnání, stejný výkon mají tři bloky jaderné elektrárny Dukovany. Pokud jsou energetici na takovou situaci připraveni, mohou ji vyřešit. Správce přenosové soustavy ČEPS omezí výkon uhelných elektráren, případně přebytky vyváží do zahraničí. "I ve velmi slunečných dnech se nám stalo, že jsme žádný problém s bilancí nezaznamenali," dodává mluvčí ČEPS Zuzana Dvořáková.

Rozhoduje předpověď počasí

ČEPS však má problém, když předpověď počasí nevyjde. Již několikrát se ČEPS potýkal se situací, že nečekaně přišlo slunečné počasí a do sítě proudilo o pět procent víc energie.

"Na druhé straně jsme řešili i situaci, kdy předpoklad výroby solárních elektráren byl kolem 1200 megawattů, ale ve skutečnosti – vlivem špatné předpovědi počasí – dosáhla výkonu jen kolem 200 megawattů," zmínila mluvčí ČEPS. V tomto případě musel správce přenosové sítě řešit krizovou situaci dovozem elektřiny ze zahraničí.

ČEPS tvrdí pro LN, že největší problémy mohou nastat v letním období, kdy bývá nižší spotřeba elektřiny a naplánována je řada odstávek uhelných elektráren a tepláren. "V tomto období je soustava mnohem citlivější na neplánované odchylky v systému vlivem omezených regulačních možností elektráren," doplnila Dvořáková.

Opravdu nelze malé FVE připojovat?

Potíže s udržením stability sítě utvrzují provozovatele páteřní přenosové soustavy a rozvodných sítí v názoru, že další solární elektrárny si již Česko nemůže dovolit. Do počátku srpna 2011 chce ČEPS prověřovat dopad provozu současných FVE na kvalitu dodávek a spolehlivost provozu elektrizační soustavy.

Nejdřív v září ČEPS oznámí, zda zruší takzvaný stop stav aspoň pro malé instalace solárních panelů na střechy budov. Pro srovnání v sousedním Německu je instalováno více než 17 000 MW (v Česku pouze 1900 MW) a žádný stop-stav pro připojování malých i velkých FVE se zde nekoná.

Je otázkou, zda-li němečtí kolegové ČEPSu dokáží lépe regulovat svoji síť nebo spíše bude problém pouze na české straně.... Zejména z pohledu připojování malých FVE jsou argumenty ČEPSu spíše komické...
 

 

zdroj: solarninovinky.cz

Zpět