Bruselský antimonopolní úřad dokončuje vyšetřování firmy ČEZ

06.07.2011 19:38

Bruselský antimonopolní úřad dokončuje vyšetřování energetické společnosti ČEZ. Může tak případně začít řízení pro podezření ze zneužití dominantního postavení, anebo kartelu. Termín oznámení případného návrhu správního řízení je konec června, řekl deníku zdroj blízký vyšetřování. Podle informací MfD správní řízení zřejmě zahájeno bude.

Důvodem správního řízení by údajně mohl být postup ČEZ, který vedl k zabránění vstupu konkurenta na český trh výroby elektřiny. Výsledkem případného řízení by mohla být pokuta nebo nařízení prodeje části majetku firmy. ČEZ ale také může dokázat, že nic nespáchal.

Šetření vede bruselská komise od listopadu 2009, kdy její úředníci v kancelářích ČEZ, její dceřiné společnosti Severočeské doly a finanční skupiny J&T udělali razii. Od té doby analyzovali dokumenty a sbírali informace, opakovaně například rozesílali dotazníky.

Nejpravděpodobnější varianta je podle zdroje blízkého komisi zahájení řízení s ČEZ, a to kvůli údajnému „bránění vstupu nového soutěžitele na český trh“. Pokud by se tak stalo, jsou ve hře údajně dvě takzvané skutkové podstaty - podezření na zneužití dominantního postavení, anebo kartel. Ve druhém případě by se pak zřejmě vedlo šetření i ve státním správci přenosových sítí ČEPS. Deník uvedl, že u ČEPS si totiž ČEZ rezervoval tak velkou kapacitu na připojení svých vlastních elektráren, že jiné projekty neměly šanci získat povolení ČEPS na připojení. Postup vadil především těžební společnosti Czech Coal finančníka Pavla Tykače, který má projekt na výstavbu uhelné elektrárny v lokalitě severočeských Počerad. Czech Coal stál také pravděpodobně za původní stížností, jež předcházela razii.

Důvody razie byly podle bruselského antimonopolního úřadu tři - podezření z manipulace velkoobchodních cen elektřiny, bránění vstupu nových subjektů na český energetický trh a podezření z manipulace trhu s uhlím. Hlavním důvodem ale měla být účast ČEZ na koupi skupiny International Power Opatovice (IPO) v létě 2009, napsal DNES

Zdroj: Mf DNES

Zpět