Boj proti sluneční energii zadrhává

11.03.2010 16:24

 

Státu se drolí obrana proti boomu sluneční energie. Distributoři elektřiny sice v polovině února přestali vydávat nová povolení na připojení solárních (a větrných) elektráren k síti a včera potvrdili, že svůj postoj nezmění nejméně do konce letošního roku. Tančí však na tenkém ledě, jejich postup nemá jasnou oporu v zákoně. A lidé, kteří se v solárním byznysu pohybují, tvrdí, že si razantní přístup nenechají od energetiků líbit.

 

Boj o miliardy ze slunce vrcholí právě nyní. Solární investoři dnes budou s energetiky z rozvodných sítí jednat, jak dál. Požadují, aby okamžitě odblokovali udělování rezervací alespoň pro malé zdroje - tedy solární panely na střechách rodinných domů a průmyslových budov. "Ty nijak nezasahují do stability přenosové sítě, naopak ji stabilizují," říká Jaromír Řehák, šéf firmy Solartec, který zároveň předsedá asociaci solárních investorů.

 

Distributoři, kteří musejí energii ze slunce povinně vykupovat za zvýhodněnou cenu, spolu s provozovatelem páteřní elektrické soustavy ČEPS zdůvodňují své kroky obavami o stabilitu sítě. Podle studie společnosti EGÚ, kterou si rozvodné podniky nechaly zpracovat, mohou být v jednu chvíli k soustavě připojeny sluneční a větrné elektrárny o celkovém výkonu 1650 megawattů.

Jenže investoři si zarezervovali souhrnnou kapacitu, která přesahuje osm tisíc megawattů. Pokud by se všechny tyto zdroje (čistě teoreticky) připojily, domácí elektrická síť by spadla.

Provozovatelé slunečních elektráren s těmito argumenty nesouhlasí. "Zvažujeme, zda postup ČEPS nehraničí se šířením poplašné zprávy, straší-li rezervovanou kapacitou pro připojení slunečních elektráren," říká Řehák.

 

Část investorů, kteří si kapacitu zarezervovali, svůj záměr podle Řeháka stejně neuskuteční. "Loni byla rezervovaná kapacita jen dva a půl tisíce megawattů, z toho se ale realizovalo jen 465 megawattů," zdůrazňuje Řehák. K dnešnímu dni je kapacita slunečních zdrojů zhruba 500 megawattů - to je polovina jednoho temelínského bloku. Ještě dvakrát tolik zdrojů se podle odhadu distributorů letos k síti připojí. "Od ledna jsme připojili jen pár slunečních projektů. Hlavní nápor čekáme ke konci roku," říká Josef Havel, šéf E.ON Distribuce.

 

"Pokud distributoři nebudou svůj postoj alespoň zčásti korigovat, myslím, že opravdu hrozí arbitrážní spory proti nim i proti České republice," říká šéf Ren Power Vladimír Šístek, který je zároveň finančním ředitelem mateřské skupiny Czech Coal.

Sluneční energetika zažívá nyní nebývalý boom hlavně díky vysokým výkupním cenám, které jsou navíc garantovány po dobu 20 let. Na zelenou energetiku ale doplácejí lidé v cenách energií.

 

V Česku jsou výkupní ceny navíc jedny z nejvyšších v Evropě. Zatímco v Německu budou výrobci od dubna za jednu kilowatthodinu dostávat v přepočtu 6,28 koruny, v Česku je to 12,15 koruny. Investorům se vyplatí stavět obří solární parky, zatímco Evropa se nyní snažit směrovat podporu do instalací na střechách. Norma, která by umožnila výkupní ceny výrazně snížit, nyní leží v Poslanecké sněmovně; zákonodárci ale s jejím schválením otálejí.

 

Distributoři, ČEZ, E.On a PRE, spolu s ČEPS navíc usilují o to, aby vláda stanovila jasná pravidla pro regulaci obnovitelných zdrojů. Požadují také, aby s povinně vykoupenou elektřinou mohli obchodovat. Dnes ji mohou použít jen na ztráty v síti.

 

Zdroj: https://hn.ihned.cz/c1-41215240-boj-proti-slunecni-energii-zadrhava

Zpět