Bitva o solární arbitráže začala mediálním zmatkem. Nebo je to sofistikovaná stratégie?

13.04.2011 10:53

 

Bitva zahraničních investorů o náhradu škody kvůli „solární dani“ z fotovoltaiky investorům, začala podivně. Oznámení o chystané arbitráži totiž dorazilo prezidentovi, premiérovi a v kopii na ministerstvo průmyslu a obchodu.

Nicméně ministerstvo financí, které má arbitráže na starosti, žádné oznámení o solárních arbitrážích neobdrželo. „Oficiálně jsme nic nedostali, žádné oznámení, žádnou korespondenci,“ řekl dnes mluvčí resortu Ondřej Jákob pro deník  E15

„Jestli něco šlo na ministerstvo průmyslu, předpokládám, že jde o vnitrostátní spor,“ komentoval Radek Šnábl, který má agendu arbitráží v resortu financí na starosti. Mluvčí MPO Pavel Vlček potvrdil, že jeho ministerstvo arbitrážní oznámení obdrželo, nebylo ale adresováno ministru průmyslu.

Správná mediální stratégie

Michal Donath z agentury DBM, který komunikuje za solární investory, uvedl, že postup s podáním oznámení byl v pořádku. „To je nějaká fikce, že to musí řešit ministerstvo financí. Podle mezinárodní praxe je nutné dát zahájení arbitráže na vědomí státu, a to jsme učinili,“ uvedl.

Podle Donatha se na stát obrátila německá Voltaic Netverk GmbH a lucemburská Radiance Energy Holding. Obě firmy jsou členy sdružení International PhotoVoltaic Investors Club (IPVIC), které v Česku vlastní solární parky o celkovém výkonu přes 100 megawattů.

Zdá se, že kromě právní taktiky solární investoři pečlivě pilují i mediální strategii. Její součástí je také prohlášení, že zahraniční investoři jsou nyní připraveni se státem smírně vyjednávat. Pokud teď stát přistoupí na určitou kompenzaci, nemusel by přijít o ještě větší peníze případnou prohrou v arbitrážích. Zda-li tato stratégie bude fungovat, to ukáže teprve čas.

Podle informací E15 činí nároky solárních firem zhruba dvě a půl miliardy korun. Pokud do půl roku nedojde ke smíru, začne mezinárodní arbitráž proti českému státu
 

 

zdroj: solarninovinky.cz

Zpět